Rakouského novináře zprostili obvinění. Češi v tureckém vězení zůstávají

Autor: ČTK - 
11. 9. 2019
09:57

Turecký soud zprostil obžaloby rakouského novináře a aktivistu Maxe Zirngasta, který byl před rokem zatčen kvůli podezření z napojení na krajně levicovou teroristickou organizaci. Informovala o tom agentura APA, která označila rozhodnutí soudu za překvapující. V tureckém vězení ale už skoro tři roky jsou dva Češi - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. 

Zproštění obžaloby pro všechny!“ napsal na twitteru Zirngast, který byl obžalován spolu s dalšími třemi osobami.

Tehdy 29letého levicového novináře a studenta politologie Zirngasta zatkla turecká policie loni v září spolu se dvěma Turky kvůli "členství v ozbrojené teroristické organizaci". Tamní úřady je viní z vazeb na zakázanou Tureckou komunistickou stranu. Držení materiálů o turecké krajně levicové scéně, které u Zirngasta úřady našly, zdůvodnil obviněný svým výzkumem.

Rakušan, který psal mimo jiné pro levicový server Re:volt, byl loni v prosinci propuštěn z vazby, dostal ale zákaz vycestovat do zahraničí a musel se pravidelně každý týden hlásit tamní policii.

Ve vězení ale stále jsou Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří byli odsouzeni z podobného důvodu. Ty zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Tuto organizaci Turecko považuje za teroristickou. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce. Loni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Všelichová je ve věznici v Izmiru, Farkas ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa