Elektronická cigareta „zabila“ už tři lidi. Lékaři nad podivnou plicní nemocí kroutí hlavou

Autor: ČTK - 
7. září 2019
08:39

Zdravotničtí experti v USA znovu varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které podle časopisu New England Journal of Medicine způsobilo v zemi dosud tři úmrtí. Co je konkrétní příčinou plicních onemocnění, kterých ve Spojených státech evidují už stovky, není stále jasné.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) koncem srpna ohlásilo 193 „potenciálních případů“ nemoci ve 22 amerických státech. Nová zpráva CDC hovoří o 450 případech ve 33 amerických státech.

Nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka. Velká část nemocných, i když nikoli všichni, pomocí e-cigaret inhalovala psychoaktivní látku THC obsaženou v marihuaně. Z velké části jde o mladé lidi do dvaceti let.

Nemoc byla zachycena letos, v předchozích letech známa nebyla. Počet nemocných se rychle zvyšuje, smrtelné případy byly nahlášeny ze států Illinois, Wisconsin a Utah. Vzhledem k neurčitému charakteru choroby lékaři vyzvali Američany, aby se vaporizátorům, tedy přístrojům pro inhalaci odpařovaných substancí, vyhýbali do doby, než se příčina nemoci zjistí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Hell Ghul ( 7. září 2019 11:03 )

Za to nemůže elektronická cigareta ale uživatel...za druhe kourit náplň a thcje rozdíl

horalysa ( 7. září 2019 10:49 )

Moudrý a inteligentní člověk nekouří. Moudrý člověk si přece nebude dobrovolně podplácet hrobaře.

jebuto ( 7. září 2019 09:35 )

Kouřím už 50 let a plíce mám v cajku. Nikdy jsem nekouřil to elektronický svinstvo.

havran2 ( 7. září 2019 08:56 )

Vědomě si ničit plíce je přece "zdravé" !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud