Výrostci zaútočili na vedení uprchlického tábora. Policie je rozehnala slzným plynem

Autor: ČTK - 
4. září 2019
16:23

Řecká policie musela ve středu zasahovat v přeplněném táboře pro uprchlíky na ostrově Lesbos. Asi 50 nezletilých uprchlíků, kteří s sebou nemají rodiny, se dožadovalo přesunu do pevninského Řecka. Mládež napadla personál tábora, takže policisté byli nuceni použít slzný plyn. Informovala o tom agentura AP. Skupina demonstrujících byla přesunuta do oddělené oblasti a byl za ní vyslán tým vyjednávačů.

Potyčka vypukla den poté, co úřady dokončily přesun více než 1400 lidí z tábora na Lesbu do severního Řecka. Většina z přestěhovaných jsou rodiny Afghánců.

Nespokojenost lidí v táboře Moria na Lesbu se hromadí po tři týdny kvůli přeplněnosti zařízení. Úřady se řídí dohodou zavřenou s Evropskou unií, podle níž mají uprchlíci zůstat na řeckých ostrovech, dokud nebude kladně vyřízena jejich žádost o azyl.

Uprchlické tábory na ostrovech v Egejském moři jsou dlouhodobě přeplněné. V táboře Moria bylo v srpnu zhruba 8700 běženců, ač postaven byl pro 3000 migrantů. Dětský fond OSN (UNICEF) tvrdí, že je mezi běženci na 3000 dětí, z toho 520 bez doprovodu. V celém Řecku je v uprchlických táborech asi 32.000 dětí.

Řecký deník Kathimerini píše, že se dnes sešli starostové ostrovů z východní části Egejského moře a jednají o zvládání migrace s policií a zástupci Evropské unie. Podle deníku příliv uprchlíků na Lesbos roste.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud