V masovém pohřebišti našli těla 227 dětí. Oběť měla zahnat špatné počasí

Archeologové v Peru našli obří pohřebiště, ve kterém bylo obětováno 227 dětí. (ilustrační foto)
Autor: Mii - 
1. září 2019
17:45

Pravděpodobně největší dětské obětní místo objevili tento týden archeologové v Peru. Nedaleko města Huanchaco, oblíbené turistické destinace, odkryli masový hrob, ve kterém je pohřbeno 227 dětí ve věku od 4 do 14 let. Patřily ke kultuře Chimú a starodávná civilizace je pravděpodobně obětovala proto, aby zahnala špatné počasí. Informuje o tom agentura AFP.

Že děti zemřely jako oběť chimúckým bohům s cílem ovlivnit počasí, dokazuje podle archeologů fakt, že jejich mrtvoly byly nasměrovány směrem k moři. V dávných jihoamerických civilizacích podobná gesta znamenala, že se obyvatelé snaží ovlivnit počasí. V tomto případu to mělo souviset s jevem El Niňo, který lidem přidělával vrásky již před začátkem našeho letopočtu.

Archeology překvapilo, že mrtvoly dětí byly zachované, některé ještě měly kůži a vlasy. To i přesto, že jejich odhadované stáří je přes 600 let. Zatím jich bylo objeveno 227, ale odborníci nevylučují, že jak budou vykopávky pokračovat, objeví další oběti. „S těmi dětmi se to nedá uhlídat. Kdykoli kopete, objevují se další a další,“ zmínil archeolog Feren Castillo.

Jihoamerické civilizace nepřežily

Kultura Chimú zažila svůj vrchol kolem 13. století, v dobách, kdy v Česku vládli Přemyslovci. Vyskytovala se kolem pobřeží dnešního Peru a Ekvádoru. Dětské oběti byly její běžnou součástí, kněží je zabíjeli, aby si udobřili bohy. Potvrzuje to například loňský objev dalšího masové hrobu v Peru, ve kterém archeologové našli 140 dětí. O dva měsíce později pak narazili na další dvě lebky.

Civilizace Chimú nakonec skončila v roce 1475, kdy jej dobyla Incká říše. Ani ta ovšem neměla o moc delší trvání, vydržela jen o necelých 60 let déle. Původní obyvatelstvo tehdy prakticky vyvraždili španělští dobyvatelé s čelem s Franciscem Pizarrem.

Video  Výstava Mezi Prahou a Káhirou připomíná100 let činnosti českých egyptologů, kteří se nemalou mírou zasloužili o řadu cenných historických a archeologických objevů. K vidění jsou především fotografie jejich objevů, ale i sádrové odlitky či 3D modely egyptských artefaktů.  - David Zima

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud