Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C

Hořící viskóza je pod kontrolou. V Lovosicích ale mají škodu za 40 milionů

Autor: ČTK, tsv - 
30. srpna 2019
08:27

Hasiči ukončili likvidaci požáru v areálu chemičky v Lovosicích na Litoměřicku. Hořelo tam od čtvrtečního odpoledne. Předběžnou škodu odhadli na 40 milionů korun. Shořely suroviny určené k výrobě viskózového vlákna a hala. Potvrdil to operační důstojník krajských hasičů. Doprava v okolí továrny je už bez omezení.

Záchranáři odvezli z místa jednoho člověka, který se nadýchal kouře, při zásahu se zranili podle důstojníka tři hasiči. Odvezli jsme je s lehkým zraněním do litoměřické nemocnice, řekl ČTK mluvčí záchranky Prokop Voleník. Na místě nyní zůstává z preventivních důvodů podniková jednotka hasičů. Mluvčí policie Alena Bartošová řekla, že škody budou v desítkách milionů korun. Příčiny požáru se vyšetřují.

Požár vypukl v hale o rozměrech deset krát 15 metrů. Byla to stará plechová hala, v které jsme měli uskladněné suroviny pro další zpracování. Mezi těmi surovinami byl polyester, polyamid a aramid, je to umělohmotné vlákno, které vzplálo, řekl jednatel společnosti Glanzstoff Bohemia Milan Grmela. Chtěl bych moc poděkovat hasičům za profesionální zásah, který nebyl jednoduchý, dodal.

Materiál, který shořel, byl určen pro tkalcovnu k dalšímu zpracování. „Jsme ve spojení se sesterskými firmami, abychom prioritně dostali nový materiál na rozjetí výroby,“ uvedl Grmela. V tuto chvíli pracujeme na tom, abychom výrobní halu přepojili na jiný zdroj elektrické energie z druhé strany. Předpoklad je, že v pondělí bychom měli rozjet výrobu, uvedl. Provoz je směnný.

Fabrika je rozdělena na dvě části. Hlavní, v níž pracuje zhruba 300 zaměstnanců, kde se vyrábí viskózové přírodní vlákno, požár nezasáhl. V druhé části, kde se toto vlákno a syntetická vlákna zpracovávají, pracuje podle jednatele zhruba 130 lidí. „Máme připraveny provizorní prostory pro nový materiál a pronajatý v Lovosicích externí sklad,“ uvedl Grmela.

Firma Glanzstoff Bohemia se nachází v areálu průmyslové chemie, kde je také Lovochemie, Preol a další menší podniky. Ve světě jsou čtyři výrobci viskózového vlákna do pneumatik, lovosická společnost je druhým největším.

Zobrazit celou diskusi