Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Kontrast prvních dam: Trumpová dokázala něco, co se nepovedlo ani Clintonové

Autor: Darina Jíchová - 
2. září 2019
20:32

Nelze pochybovat o tom, že současná první dáma Spojených států Melania Trumpová (49) je jiná, než její nejbližší předchůdkyně Michelle Obamová, Laura Bushová nebo Hillary Clintonová. Podle politické komentátorky se ale Trumpové podařilo něco, co ostatní manželky prezidentů nezvládly, zcela prý předefinovala roli první dámy. To, že je Trumpová mezi Američany populární, dosvědčuje i její umístění v anketách o nejoblíbenější ženu USA pro rok 2018, kde se neustále posouvá kupředu, napsal deník Daily Express.

Od chvíle, kdy v roce 2016 vyhrál Donald Trump prezidentské volby, čelí jeho manželka, slovinská exmodelka, srovnání se svými předchůdkyně. Kdo čekal, že v Bílém domě bude úřadovat druhá Obamová, se mýlil. Trumpová na rozdíl od předešlých prvních dam vyčkávala se stěhováním do Washingtonu, nepodávala rozhovory a novinářů se stranila.

Trumpová ve společnosti exprezidentů USA a bývalých prvních dam. Sešli se na pohřbu Barbary Bushové. Na snímku Laura a George Bushovi, George Bush starší, Bill a Hillary Clintonovi, Barack a Michelle Obamovi a Melania Tumpová. Trumpová ve společnosti exprezidentů USA a bývalých prvních dam. Sešli se na pohřbu Barbary Bushové. Na snímku Laura a George Bushovi, George Bush starší, Bill a Hillary Clintonovi, Barack a Michelle Obamovi a Melania Tumpová. | Profimedia.cz

Tichý souhlas, nebo tichý vzdor?

Politická komentátorka Jadan Horynová se domnívá, že Trumpová zcela změnila definici první dámy. „Podívejte se na předešlé první dámy, jedno měly společné, vždycky podporovaly své muže. Dnes o Hillary Clintonové říkáme, že je feministka, když byl ale Bill Clinton v roce 1998 obviněn ze sexuálního obtěžování, neřekla proti němu ani slovo. Její reakce byla: Stojím za svým manželem,“ připomněla Horynová.

„Za Clintonem stála i během skandálu s Monicou Lewinskou. Trumpová se loni v lednu kvůli kauze s pornoherečkou Stormy Danielsovou sbalila a opustila Bílý dům,“ dodala komentátorka. Horynová připustila, že co se svého manžela týče, Trumpová na veřejnosti většinou mlčí. „Je její mlčení tichý souhlas, nebo tichý vzdor? Trumpová si svou roli nastavila tak, jak vyhovuje jí samotné, na nic si nehraje,“ prohlásila Horynová, podle ní je současná první dáma ve svém vystupování konzistentní.

Prezidentova manželka je podle všech anket nejoblíbenějším členem Trumpovy rodiny. Její popularita rychle roste, v posledním průzkumu platformy YouGov zveřejněném v červenci je Trumpová třetí nejoblíbenější ženou v USA, od posledního hlasování se posunula o sedm příček a porazila právě Clintonovou, ta si o čtyři místa pohoršila, Trumpová za sebou nechala i oblíbené moderátorky Ellen DeGeneresovou a Oprah Winfreyovou. Trumpová nestačila jen na Obamovou a soudkyni nejvyššího soudu Ruth Baderovou Ginsburgovou.

Trumpová boduje

Špatně si nevede ani v prestižním žebříčku agentury Gallup, podle něj je Trumpová 4. nejobdivovanější ženou na světě pro rok 2018. První místo po 16 letech vyfoukla Clintonové Obamová, tu přeskočila i Winfreyová.

Trumpová tak většinou sklízí kritiku za politiku svého muže, ne za své vlastní chování, uvedla Horynová. Komentátorka připomněla, že první dáma pokles v popularitě zaznamenala loni v létě, kdy Američany pobouřila nápisem na své bundě. V zelené parce se slovy „Je mi to úplně jedno, a vám?“ na zádech se vydala na prohlídku detenčních center, kam byly umisťovány děti nelegálních migrantů.

„Předpokládá se, že funkce první dámy existuje proto, aby manželky doprovázely a podporovaly své muže. To Trumpová ale vždycky nedělá, klidně vynechá zahraniční cestu a věnuje se svému projektu o dětech,“ prohlásila Horynová.

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa