Merkelová děkovala Maďarsku za pomoc při sjednocení Německa, zmínila i Čechy

Autor: ČTK, tsv - 
17. 8. 2019
13:35

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu ve videu zveřejněném na stránkách spolkové vlády poděkovala Maďarsku za jeho přínos ke sjednocení Německa. Připomněla v něm také, že k tomu přispěly i činy lidí v Polsku a Československu. Merkelová se společně s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v pondělí zúčastní nedaleko města Šoproň oslav 30. výročí takzvaného panevropského pikniku.

Maďarské komunistické úřady 19. srpna 1989 krátce otevřely hranici s Rakouskem kvůli pikniku, který v oblasti Šoproně uspořádala občanská hnutí z obou zemí. Toho využilo asi 700 občanů tehdejší Německé demokratické republiky k odchodu do Rakouska.

Tím Maďarsko přispělo k tomu, že se mohl stát zázrak německého sjednocení, řekla Merkelová v prohlášení. „Když myslíme na tento den, jsme si také vědomi toho, že činnost lidí ve východní Evropě, například z Polska nebo Československa, vedla k tomu, aby se události mohly takto vyvíjet,“ uvedla také kancléřka, která sama žila ve východním Německu.

Agentura DPA připomíná, že Německo je sice Maďarsku za jeho vstřícný krok z roku 1989 vděčné, jeho vztahy k Budapešti však od nástupu národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána v roce 2010 ochladly. Jeho kritici ho obviňují z porušování principů demokracie a právního státu, vytýkají mu i příklon k autoritářským zemím, jako je Rusko a Čína. Orbán také prosazuje tvrdou protiimigrační politiku.

Maďarský opoziční list Népszava dnes napsal, že pondělní oslavy 30. výročí panevropského pikniku budou neobvyklou podívanou. „Angela Merkelová, nejdůležitější osobnost utváření evropské jednoty, bude stát vedle Viktora Orbána, který patří k hlavním bojovníkům proti této jednotě. Vedle Orbána, který se jako doma cítí spíše v jakémkoliv asijském městě než v Evropě, napsal tento deník.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

1912 ( 18. srpna 2019 06:16 )

a ještě děkovat této východoněmecké svazačce za tu nestabilní a rozbouřenou EU může jen blázen !!!

houslista ( 17. srpna 2019 19:16 )

tolik let čekali němci na sjednocení a Merkelová ho tak zesrala migranty že už to nikdo nedá dohromady.Dneska by rádi spátky zlaté časy!

anonym01 ( 17. srpna 2019 18:59 )

OBOJÍ JE BLBOST!

cikrt ( 17. srpna 2019 17:20 )

Tato enderačka udělala z Německa Německou arabskou republiku, když sem nechala volně proudit invazivní druh nepůvodního obyvatelstva. Hlavně , že chce EU kácet akáty, hubit nepůvodní živočichy atd.

anonym01 ( 17. srpna 2019 16:47 )

díky paní Merkelové mame mír v Evropě. Bohatě nám to vrátila, omluvila se za okupaci Hitlera. Putin s Orbanem žezlo soudruha Hitlera převzali z vypočívatostí sám pro sebe. Zeman razí stejnou cestu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa