Architekt zaplatí za „zfušovaný“ most v Benátkách, turisté po něm kloužou

Autor: ČTK, tsv - 
17. 8. 2019
13:00

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 000 eur (přes dva miliony Kč). Podle soudu ve městě na laguně navrhl nevhodný most, protože nevzal do úvahy houfy turistů se zavazadly. Informoval o tom dnes list The New York Times. Právní zástupci odmítli komentovat, zda se Calatrava odvolá.

§Pětice soudců rozhodla, že španělský architekt, který se proslavil návrhy s elegantními křivkami, se při konstrukci mostu z oceli a skla v roce 2008 poblíž benátského nádraží Santa Lucia dopustil „zjevné nedbalosti“.

Stavba si podle soudu žádá neustálou údržbu, s níž architekt nepočítal, přestože se tyto problémy s přihlédnutím na množství turistů v Benátkách daly předvídat. Mnoho z výletníků přijíždí na benátské nádraží a jejich zavazadla opatřená kolečky si na mostě, zejména na skleněných deskách jeho schodů, nevyhnutelně vybrala daň.

V původních plánech architekt odhadoval, že schody bude třeba vyměnit každých 20 let. Už čtyři roky po otevření stavby muselo město vyměnit osm z nich, což radnici stálo 36 000 eur (929 tisíc korun). Problémem se také ukázal být, podobně jako u dalšího architektova pěšího mostu ve španělském městě Bilbao, kluzký povrch.

 

Shaul Bassi, který na benátské Univerzitě Ca' Foscari učí anglickou literaturu, se neskrývá obdivem ke kráse stavby a jejímu strategickému umístění. První most zbudovaný v městě na laguně po více než 70 letech podle něj ukazuje, že „v Benátkách lze udělat něco nového“. Je ale nemožné na něm neuklouznout, zvlášť když prší,“ dodává.

Kvůli kluzkému povrchu konstrukce musely Benátky vyplatit tisícům zraněných turistů i místních odškodné zhruba 60 000 eur (přes 1,5 milionu korun), informovala loni v říjnu agentura DPA. O odškodné radnici požádalo kolem 5000 lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kralovna-vsech-mori ( 17. srpna 2019 13:56 )

Tady se řeší nějaký blbý most v Benátkách, ale to že cigáni křivě obvinili policistu ne. Chování Blesku vidím, a nejen já jako diskriminační. Blesk nedovolí a neotevře diskusi, ale jen v případě cigámů a muslimů. Když se jedná o prohřešky bílých tak je sepsujou až hrůza.

Zobrazit celou diskusi
Další videa