Chlapec (†7) zemřel na AIDS po transfuzi nakažené krve. Rodinu sousedé trýznili
Britové si připomínají skandál s infikovanou krví, který ostrovní království postihl v 70. a 80. letech minulého století. Jednou z obětí se v roce 1990 stal i Colin Smith (†7), který se krví s virem HIV nakazil ve svých dvou letech. Tehdy se léčil s hemofilií, tedy poruchou srážlivosti krve.
V souvislosti s tehdejší nízkou mírou informovanosti veřejnosti o rizicích a skutečnostech spojených s nemocí AIDS, byly události následující po nakažení jejich syna pro rodinu chlapce devastující.
„Lidé nám sprejovali nápisy na dům – například ‚AIDS = smrt‘. Přecházeli kvůli nám na protější chodník, když jsme šli po ulici, nebo zakazovali ostatním dětem hrát si s naším synem,“ popisují Colin a Janet Smithovi, rodiče oběti. Otec malého Colina kvůli neopodstatněným obavám veřejnosti dokonce přišel o práci. Novou pracovní příležitost neměl šanci získat – bylo na něj nahlíženo jako na nezaměstnatelného.
Skandál nepřežilo na 1300 Britů
Ve velšském Cardiffu totiž v těchto dnech pokračuje soudní vyšetřování skandálu s infikovanou krví, který po více než dvě dekády zasáhl celou Británii.
Soud se opírá zejména o analýzu předního britského hematologa profesora Arthura Blooma, který se celou kauzou podrobně zaobíral. Lékař zemřel v roce 1992. Zdravotnický skandál měl jen ve Walesu na svědomí nejméně 300 životů, v celé Británii pak počet obětí dosáhl téměř třinácti stovek.
Hemofilici jako Colin dostávali během pravidelných infuzí krevní plazmy nedopatřením infikované krevní produkty, které kromě hepatitidy typu C obsahovaly i virus HIV. Stín viny poté padl na společnost Cutter, která umožnila, aby pro její produkty darovali krev také vězni, rizikoví homosexuálové a drogově závislí – tedy všechny nejrizikovější skupiny.