Eritrejec, který shodil dítě (†8) pod vlak: „Spolehlivý,“ hodnotili imigranta v práci
Německem v pondělí otřásla vražda osmiletého chlapce, kterého na nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem z neznámých důvodů shodil do kolejiště i s matkou čtyřicetiletý Eritrejec Habte Araja. Žena se ještě stihla před vlakem zachránit, chlapec ale svým zraněním podlehl. Muž žil a pracoval ve švýcarském kantonu Curych a byl vzorem integrace migrantů ve Švýcarsku. Alpskou zemi chválil a snil o tom, že jeho rodinu tam čeká krásná budoucnost. Byl považován za spolehlivého a pracovitého člověka, napsal deník Daily Mail.
Araja žil ve Švýcarsku od roku 2006, jak zdůrazňují tiskové agentury, žil tam a pracoval legálně, legálně také pár dní před svým hrůzným činem přijel do Německa. Eritrejec je jako vzorový příklad vyobrazený v brožurách o švýcarské integraci migrantů do společnosti.
Během rozhovoru v roce 2017 publikovaném v brožuře pracovní agentury, která mu našla zaměstnání, odpověděl, že má „na Švýcarsku rád skoro všechno“. „Když jsem sem poprvé přijel, bylo pro mě obtížné komunikovat – neuměl jsem jazyk. Ale už ho umím, líbilo se mi, že mi tu všichni pomáhali, a to chudí i bohatí,“ popsal svůj příchod do Švýcarska.
„Vyznačoval se silnou vytrvalostí a skvělou pracovní morálkou,“ řekla švýcarskému deníku Tages-Anzeiger Laetitia Hardeggerová ze švýcarské organizace Solidar Suisse, která se celosvětově zasazuje o spravedlivou práci. V její zprávě z roku 2017 byl právě útočník z Frankfurtu uváděn jako pozitivní příklad.
V interview vychválil švýcarský vzdělávací systém. „Chci lepší a snazší život pro sebe i svoje děti,“ prohlásil. Araja je otcem třech dětí ve věku jeden, tři a čtyři roky, celá rodina žije v obci Wädenswil u Curyšského jezera. Agentura mu pomohla najít práci v curyšském dopravním podniku a Eritrejec doufal, že „tam bude pracovat nejméně 25 let“.
Přistěhovalec udělal dobrý dojem
„Od začátku na mě dělal velmi dobrý dojem,“ uvedl ve zprávě šéf curyšského dopravního podniku. „Je opravdu zapálený a spolehlivý. Měl velkou radost, když jsme mu nabídli stálé zaměstnání,“ uvedl Eritrejcův bývalý šéf v brožuře. Až do minulého týdne byl zdánlivě bezproblémovým občanem Švýcarska.
Švýcarská policie informovala, že po Arajovi pátrá od minulého týdne, kdy napadl nožem svoji sousedku. Ženu společně se svou manželkou a dětmi Eritrejec zamkl v bytě a utekl. Jeho sousedka vypověděla, že muž má psychické problémy, kvůli kterým je od ledna na nemocenské. To dosvědčují i lékařské záznamy, muž se léčil na psychiatrii. Jeho ženu i sousedku změna jeho chování překvapila. „Souhlasně vypověděly, že ho takto ještě nezažily,“ uvedl policejní mluvčí.
Mnohé nasvědčuje podle DPA tomu, že v životě muže před několika měsíci nastala změna s dalekosáhlými následky.
Útočníkovi hrozí doživotí
Šéf curyšské policie Bruno Keller prohlásil, že neobjevili žádné důkazy o radikalizaci, nic neukazuje ani na to, že Arajův čin měl ideologický motiv. Není jasné, proč Eritrejec v pondělí strčil matku s chlapcem před přijíždějící rychlovlak ICE, shodit do kolejiště se pokusil i osmasedmdesátiletou ženu, ta ale upadla na perónu, kde zůstala ležet.
Zděšení svědkové jen přihlíželi tomu, co se událo před jejich očima. Chlapcova vražda je traumatizovala a mnoho z nich podle místního tisku muselo vyhledat pomoc psychologa. „Matka se stihla odkulit z kolejí na úzký pruh mezi tratěmi, dítě ale chytil vlak. Chlapec na místě podlehl svým zraněním,“ oznámila frankfurtská prokuratura. Přistěhovalec nyní čelí obvinění z vraždy a pokusu o další dvě vraždy, v Německu mu nyní hrozí doživotní vězení.
Teď někde čtu, že se dokonce pořádají v Evropě dny eritrejské kultury!? Eritrejsko-skandinávský festival (hořela auta), festival eritrejské hudby v Německu (26 policistů zraněno). Obecně bych toto do Evropy netahal. Jiná kultura vyžaduje svoje, domácí prostředí, takže Eritrea patří do Eritree a můžete si samozřejmě dosadit další ekvivalenty. Fuj