„Stupidní výhrůžka,“ schytal to abstinent Trump. Hrozí zdaněním vína z Francie

Autor: ČTK - 
30. července 2019
22:56

Jako „absurdní" a „naprosto stupidní“ dnes klasifikoval francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume plán amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést v odvětě za digitální daň clo na francouzské víno.

Francouzský ministr zemědělství Guillaume se v rozhovoru v televizi BFM TV ohradil také vůči Trumpovu výroku, že americké víno je lepší než francouzské. Šéf Bílého domu se v tomto smyslu vyjádřil v pátek poté, co Francie jako první větší ekonomika zavedla zvláštní daň pro velké technologické společnosti označované ve Francii jako GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple).

„Francie právě zavedla digitální daň na naše skvělé americké technologické firmy. Pokud od nich má někdo vybírat daně, je to jejich domovská země, Spojené státy. Brzy oznámíme významný reciproční krok na Macronovu nerozumnost. Vždycky jsem říkal, že americké víno je lepší než francouzské,“ napsal Trump na twitter.

„Samozřejmě, že mám z poplatku obavy, ale tohle je absurdní,“ reagoval dnes francouzský ministr zemědělství. „Je absurdní v rámci politické a ekonomické debaty říct: ‚Vy daníte GAFA, tak my zdaníme vaše víno.‘ Je to naprosto stupidní,“ pokračoval.

Abstinent Trump hodnotil víno

Tříprocentní daň na příjmy digitálních gigantů ve Francii podle něj nemá nic společného s mezinárodním obchodem. „Každopádně se budeme snažit (s USA) vyjednávat,“ dodal Giullaume. Trump podle něj novými poplatky Francii letos pohrozil už potřetí a je třeba počkat, zda se jeho slova promění ve skutečnost. Guillaume zároveň reagoval na část Trumpova tweetu týkající se kvality francouzského a amerického vína.

„Americké víno není lepší než to francouzské,“ řekl. Zpravodajský web BBC k záležitosti poznamenal, že Trump nepije alkohol. Prezident ke svému pátečnímu vyjádření později uvedl, že na amerických vínech se mu líbí „jak vypadají“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

PPP150W ( 30. července 2019 23:55 )

víc není co dodat...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud