Výzva ujít denně 10 tisíc kroků? Jen vábnička na staré japonské krokoměry

Autor: peb - 
3. srpna 2019
18:00

Široce rozšířená poučka zní, že abychom si udrželi pevné zdraví a štíhlou postavu, měli bychom denně ujít deset tisíc kroků. Kde se ale tato „magická“ cifra vzala? Vedl k ní překvapující výzkum. 

Mnoho lidí sleduje své kroky pomocí chytrých hodinek, pedometrů i aplikací ve svých telefonech. Většina z nich míří na jediný cíl: Ujít jich denně alespoň deset tisíc, což představuje přibližně sedm a půl kilometru.

Kouzelných deset tisíc má svůj původ v marketingové kampani, která proběhla těsně před začátkem olympijských her v roce 1964 v japonském Tokiu. V tu dobu na trh přišel krokoměr kterému tvůrci dali název Manpo-kei. „Man“ totiž v japonštině znamená deset tisíc, „Po“ je slovo pro kroky a „kei“ pro metr. Tento „měřič deseti tisíc kroků“ měl běžnou populaci přivést k  aktivnějšímu životu. 

Deset tisíc bylo číslo, které vyšlo z práce lékaře Yoshira Hatana. Desítka se před 55 lety ujala a vydržela až do současnosti. Mezitím ale vzniklo několik výzkumů, ze kterých jako optimum denní aktivity vyšly jiné počty kroků. 

Je lépe ujít kroků více, nebo méně? 

Například studie profesora Hermana Potznera, která vyšla v časopise New Scientist, hovoří o tom, že pro dokonalé zdraví srdce je denně nutné nachodit 15 tisíc kroků, tedy 11,4 kilometrů. 

Novinář Michael Mosley ve spolupráci s profesorem Robem Copelandem zase při  experimentu nazvaném „Aktivní desítka“ došli k závěru, že přínosnější je naopak ujít kroků méně, konkrétně to byl ekvivalent třech svižných desetiminutových procházek denně. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud