Trump se brání kvůli černošskému politikovi: „Nejsem rasista.“ Na demokraty vytáhl „krysy“

Autor: peb, ČTK - 
28. července 2019
18:42

Americký republikánský prezident Donald Trump se ohradil proti tomu, že podle demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové zastává rasistické postoje. Nový spor mezi prezidentem a demokratickými zákonodárci se týká černošského kongresmana Elijaha Cummingse, jehož volební obvod v Baltimoru Trump označil za nechutný a zamořený krysami a dalšími hlodavci. Trump na twitteru dnes poznamenal, že také Pelosiová nemá ve svém obvodu v San Franciscu pořádek a že by se demokraté měli o zemi více starat.

Trump v sobotu označil Cummingse za brutálního surovce, který by se měl místo kritiky práce pohraniční stráže věnovat péči o svůj volební obvod v Baltimoru. Kongresman totiž minulý týden kritizoval ministra vnitřní bezpečnosti Kevina McAleenana kvůli podmínkám, jaké panují v uprchlických centrech na jižní hranici Spojených států. 

Prezident na adresu Cummingse rovněž napsal, že vydojil Baltimore do poslední kapky“ a že veřejnosti začíná docházet, jak špatnou práci odvádí. Baltimore je průmyslové město s 620.000 obyvatel, z nichž mírnou většinu tvoří černoši. Město se dlouhodobě potýká s vysokou kriminalitou, připomněla agentura AFP.

Cummings se proti prezidentovým výpadům ohradil a zastala se ho také Pelosiová. „My všichni odmítáme rasistické útoky proti němu a podporujeme jeho neochvějnou schopnost vést,“ uvedla rodačka z Baltimoru Pelosiová.

Fakta hovoří jasněji než slova, říká Trump 

„Vysvětlete, prosím, někdo Nancy Pelosiové, kterou nedávno lidé z její strany nazvali rasistkou, že není nic špatného předložit zcela evidentní fakta, že kongresman Elijah Cummings odvádí ve svém obvodě a ve městě Baltimore bídnou práci. Jen se podívejte, fakta hovoří jasněji než slova!“ napsal Trump.

Odkazem na obvinění Pelosiové z rasismu Trump očividně poukázal na její spor s kongresmankou Alexandrií Ocasiovou-Cortezovou, která patří k levicovému křídlu demokratů. Ocasiová-Cortezová, která tento měsíc na adresu Pelosiové prohlásila, že si schválně vybírá mladé a prvně zvolené nečernošské ženy, aby si ve sněmovně zajistila pořádek podle svých představ. Jednání předsedkyně označila kongresmanka za ponižující.

Ocasiová-Cortezová s portorickými kořeny za ony ženy podle médií považuje sebe a své kolegyně Ilhanu Omarovou, která je původem ze Somálska, a Rashidu Tlaibovou, jež má rodinu v Palestině, a černošku Ayannu Pressleyovou. Tato čtveřice žen, která si ve Washingtonu vysloužila přezdívku četa, úzce spolupracuje a velice často se svými názory míří proti vedení demokratů a Pelosiové.

Tento měsíc se ale Pelosiová čtveřice zastala, když Trump kongresmanky vyzval, aby se vrátily do zemí svého původu, když se jim v USA nelíbí. Sněmovna následně přijala rezoluci, ve které označila prezidentova slova za rasistická.

Jan Brandis ( 29. července 2019 05:39 )

Negroidé nebudou nikdy nikde spokojeni.

yokky ( 29. července 2019 01:53 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud