Až 6400 korun za odhozený nedopalek. Dovolená v Portugalsku se kuřákům prodraží

Autor: ČTK, for - 
18. 7. 2019
18:55

Portugalský parlament by měl v pátek schválit zákon, který mimo jiné ukládá pokuty až 250 eur (asi 6400 Kč) za odhazování nedopalků cigaret na ulici. Zákon ve čtvrtek potvrdila parlamentní komise pro životní prostředí a podpořit ho slíbily všechny poslanecké kluby, informovala agentura EFE.

„V Portugalsku se odhodí na ulici každou minutu asi 7 tisíc cigaretových nedopalků,“ řekl agentuře EFE portugalský poslanec André Silva. Nedopalek se může zdát maličkostí, ale toxické látky z něj poškozují půdu, řeky i moře, dodal Silva ze strany Lidé, zvířata a příroda (PAN).

Kromě pokut za odhazování nedopalků na ulici předpokládá nový portugalský zákon i pokuty pro podniky, které mají povinnost umístit před své budovy na ulici popelníky a nedělají to. Těm bude hrozit pokuta až 1500 eur (asi 38.000 Kč). V Portugalsku se tato povinnost týká například kancelářských budov, restaurací, hotelů či univerzit.

Po schválení parlamentem začne zákon platit, až ho podepíše prezident, což se očekává v srpnu. Pak by mělo následovat roční přechodné období, kdy budou úřady provádět informační kampaň pro kuřáky i podniky.

O problému cigaretových nedopalků se hovoří už několik let nejen v Portugalsku, obsahují totiž nebezpečné látky a navíc filtry se v přírodě dlouho rozkládají. Nedopalky částečně řeší i nová směrnice Evropské unie o redukci jednorázových plastových výrobků, schválená letos na jaře, kterou by měly země EU zavést do svých národních norem do dvou let. Poté by se měly tabákové firmy mimo jiné finančně podílet na úklidu zbytků své produkce.

Pokuty za odhazování nedopalků platí už v řadě evropských měst, kde je radnice zavedly jako postih za znečištění veřejného prostranství vesměs v souvislosti se zákazem kouření v restauracích. Také v Praze řeší městští strážníci takové případy, za něž udílejí pokuty.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

horalysa ( 18. července 2019 19:42 )

Tož hodně smutná zpráva pro senátora Tuberu. Ten se do Portugalska asi nepodívá.

jardavozembouchak ( 18. července 2019 19:26 )

U nás bych daval i deset litrů. Na každém sloupu odpadkový koš a kolem vajgly, lajntuchy na nos, chodníky nejsou pod nánosem žvýkaček vidět. To je tak těžké udělat tři kroky ke koši? Prý v Singapuru se za toto bičuje.

HOLOGRAM ( 18. července 2019 19:05 )

Proč ne i u nás??

Zobrazit celou diskusi
Další videa