Erdogan nasadí protiraketový systém S-400 v dubnu 2020. Spojence naštval

Autor: ČTK - 
15. 7. 2019
22:00

Ruský systém protivzdušné obrany S-400 bude v Turecku plně nasazen v dubnu 2020. Řekl v pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nejvyšší turecký představitel chce rovněž systém v budoucnu vyrábět společně s Ruskem, uvedla agentura Reuters. První část systému převzala Ankara v pátek. Nákup ruského zbraňového systému zvýšil napětí mezi Tureckem a jeho spojenci v NATO v čele se Spojenými státy.

V pondělí v Turecku přistála další dvě ruská letadla s díly tohoto systému. „Říkali, že je (rakety) koupit nemohou. Říkali, že je nikde nemohou rozmístit. Říkali, že není správné je kupovat. A nyní přistálo osmé letadlo a začalo vykládat náklad,“ řekl Erdogan. „Dál-li Bůh, v dubnu 2020 nasazení dokončíme a staneme se jednou z mála zemí světa, která má takovouto protivzdušnou obranu,“ uvedl prezident. „Nyní je cílem společná produkce s Ruskem,“ dodal.

Spojené státy se podle agentury Bloomberg chystají uvalit na Turecko hospodářské sankce a pohrozily též vyřazením turecké účasti z programu stíhacích letounů F-35. Pokud Washington k sankcím přikročí, budou uvaleny prostřednictvím sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA.

Washington může dodávku letounů F-35 Turecku zablokovat, turečtí piloti zapojení do programu budou muset opustit USA a turecký obranný průmysl přijde o hodnotnou práci na programu. Ankara také může být odříznuta od amerického finančního systému.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 17. července 2019 06:02 )

S Kosova udělali ti US zločinci největší vojenskou základnu v EU !!Turci je vyhnali nepotřebují tu zločineckou armádu vždyt oni mají sami největší armádu tak se ubrání sami

Jan Brandis ( 16. července 2019 09:41 )

Spojenec k nezaplacení😂🤣😂 Takhle to dopadá když se paktují s někým kdo včera slezl ze stromu.

satanas ( 16. července 2019 09:36 )

Jasne, nejvic se citi ohrozeni statni teroriste z Izraele,..

Taurus70 ( 16. července 2019 06:30 )

To bude zrejme tim ze je jako spojence uz davno nebere kdyz zjistil ze zorganizovali statni prevrat a jej chteli svrhnout,ony se totiz prevraty a demonstrace bez penez delat nedaji coz moc nechapou ani zdejsi telatka,jeste by mne zajimalo proc nase media nejak zapomela uz pred rokem zverejnit ze Americane a Nemci museli opustit zakladny v Turecku a dokonce jim Turecko neumoznuje ani prelety nad svym uzemim,to je teda clen NATO!😂😂😂😂

Manowar ( 16. července 2019 05:20 )

Každý si přece koupí to lepší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa