Hurikán Barry dorazil k Louisianě a zeslábl na bouři. V New Orleans čekají povodně

Aktualizováno -
13. července 2019
21:38
Autor: ČTK, kal - 
13. července 2019
08:40

Tropická bouře Barry, která v sobotu cestou k jižnímu pobřeží USA krátce zesílila na hurikán, dorazila k Louisianě, kde nyní podle meteorologů kvůli extrémně vysokým srážkám hrozí riziko povodní. V Mexickém zálivu se kvůli bouři zastavila těžba na 283 ropných plošinách, což snížilo obvyklé denní množství vytěžené suroviny o téměř 70 procent. Americký prezident Donald Trump v Louisianě vyhlásil stav nouze, což státu umožní čerpat peníze a pomoc z federálních zdrojů.

Národní centrum pro hurikány (NHC) v Miami v sobotu nejprve vydalo varování, že rychlost větru spojeného s bouří dosáhla 120 kilometrů v hodině, což znamenalo, že se dostala do kategorie hurikánů. Avšak poté, co se hurikán po poledni místního času (po 19:00 SELČ), dostal poblíž města Intracoastal City nad pevninu, zase zeslábl. Nyní bouři doprovází vítr o rychlosti 115 kilometrů v hodině.

Podle meteorologů není u hurikánu Barry hlavní hrozbou silný vítr, ale velice intenzivní srážky, které ho budou doprovázet. Předpovědi udávají, že déšť bude mít podobu průtrže mračen a že na některých místech může spadnout během víkendu asi 250 až 500 milimetrů vody.

„Je to neuvěřitelně obrovská masa vlhkosti, je to úplně mimo tabulky,“ varoval ředitel NHC Ken Graham. Podle něj se bude hurikán pohybovat tak pomalu, že intenzivní déšť čeká Louisianu celý víkend. Z břehů se tak může vylít nejen řeka Mississippi, ale i další toky.

Hladina voda v řece Mississippi se ve městě New Orleans do pondělí podle meteorologů zvýší až o 5,2 metru. To znamená o 0,6 metru méně, než udávala předchozí předpověď. Protipovodňová hráz chránící město je vysoká šest až 7,5 metru.

Pro New Orleans bouře znamená náročnou zkoušku protipovodňových opatření, která město po ničivém úderu hurikánu Katrina v roce 2005 modernizovalo. Guvernér Louisiany John Bel Edwards řekl, že New Orleans mohou obecně ohrozit lijáky, rozvodněná řeka a vzedmutí hladiny moře. „Čekáme všechny tři případy,“ dodal. Hasiči bedlivě sledují přetékající hráze v Plaquemines Parish jižně od New Orleans, podle nich by však měly nápor vody vydržet.

Lidé v New Orleans nemají vycházet z domů

Americká Národní meteorologická služba (NWS) pro oblast města New Orleans vydala varování před tornády a krupobitími, které mohou bouři Barry doprovázet. Obyvatelé byli varováni, aby nevycházeli ven.

Barry již nyní komplikuje životy obyvatel v pobřežních oblastech Louisiany. Bez proudu se dnes ocitlo přes 30 tisíc odběrných míst. Největší výpadky podle AP hlásí okresy Jefferson, Lafourche, Assumption a Terrebone v jižní Louisianě u New Orleans.

Na řádění živlu se připravuje národní garda a záchranářské týmy, které mají k dispozici plavidla a vozidla s technikou pro pohyb v zaplavených oblastech. Garda oznámila, že v pohotovosti má také helikoptéry a že má nachystané zásoby pitné vody, potravin a dek.

V Mexickém zálivu v sobotu bouře Barry zastavila těžbu na téměř polovině ropných plošin, a denní produkce suroviny se tak snížila o 1,3 milionu barelů, tedy skoro o 70 procent. O 56 procent se pak snížila těžba zemního plynu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE).

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud