Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Vincent je ve vegetativním stavu už 11 let. Soud povolil přerušení umělé výživy

Autor: ČTK, tva - 
28. června 2019
19:40

Lékaři mohou s okamžitou platností přestat uměle vyživovat Francouze, který je od roku 2008 ve vegetativním stavu. Podle agentury AFP to vyplývá z pátečního rozhodnutí kasačního soudu v Paříži, nejvyšší odvolací instance ve Francii. Spor o osud Vincenta Lamberta (42) se u soudů vede šest let a rozdělil nejen jeho rodinu, ale i francouzské veřejné mínění.

Lambert je od nehody v roce 2008 ve vegetativním stavu a podle lékařů nevnímá své okolí. Lékařský tým z nemocnice v Remeši po pětiletých marných pokusech o jakékoli zlepšení v roce 2013 doporučil jeho odpojení od přístrojů zajišťujících umělou výživu.

Zatímco manželka Rachel a někteří mužovi sourozenci s tím souhlasili, rodiče a další příbuzní byli proti. Obrátili se proto na justici a případ v roce 2015 rozhodoval i soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten ponechal v platnosti dřívější verdikt povolující přerušení výživy.

Advokát: Jde o definitivní rozhodnutí

Lékaři 20. května začali Lamberta odpojovat od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa. Očekávali, že zůstane naživu několik dní, nejvýše týden. Ještě týž den ale odvolací soud vydal předběžné opatření, na jehož základě museli lékaři obnovit podávání umělé výživy do doby, než se k případu vyjádří výbor OSN pro práva lidí s postižením, na který se obrátili Lambertovi rodiče.

V pátek ale kasační soud rozhodl, že lékaři se mohou řídit původním soudním rozhodnutím a „s okamžitou platností“ odpojit muže od výživy. Odvolací soud podle toho kasačního totiž neměl rozhodování o zastavení životní podpory nemocného v kompetenci.

Podle Patrice Spinosiho, právního zástupce Lambertovy manželky, je dnešní verdikt „tečkou za touto aférou“, neboť již není instance, k níž by se mohli odpůrci odpojení od výživy odvolat. Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale umožňuje za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný.

sigmae ( 29. června 2019 02:08 )

moje řeč...hodně krutý odchod ze života

dajka123 ( 28. června 2019 23:23 )

Kdyby si ho měli vzít domů tak to by se stavěli na zadní, ale pokud se o něj stará někdo jiní tak to je vše v pořádku. Znám min 3 maminky, které se od podobné dítě starají doma za pomoci sestřiček z mobilního hospice Ondrášek. Možná je znáš z pořadu Tvoje tvář má známý hlas, Honza Cína jim věnoval vyhranou částku. http­s://tv­ojet­var.no­va.cz­/cla­nek/se­mifi­nale-krok-po-kroku-prepsani-historie-a-uchvatna-vystoupeni-co-dalsiho-se-stalo.html

Altingerka ( 28. června 2019 22:15 )

Jsem taky pro eutanazii. Člověk by si jí měl odsouhlasit sám, pokud je ještě čilí a aktivní, stejně jako já si odsouhlasila, že v případě nehody, jsem automaticky dárce orgánů. U dětí by měla na tohle téma probíhat určita osvěta. V případě pozdější změny v rozhodnutí, lze eutanazii odvolat a bylo by po trápení a rodiče toho nebohýho chlapce, by se mohli jít klouzat.

Altingerka ( 28. června 2019 22:08 )

Z toho člověka už je jen uměle udržovaná schránka, bdělý spánek, to je maximálně všechno.

dajka123 ( 28. června 2019 22:06 )

Který blb vymýšlí zákony? Proč v takovém případě ti *** jak ve světě tak u nás nepovolí eutanazii. Viděla jsem na ARO 14letého kluka, teď pokud rodiče nedostali rozum leží tam do teď už 16let, napojený na přístrojích, které za něj dýchají. Svolení k odpojení nedají, za 14dní kdy jsem tam proseděla celé dny jsem je tam ani 1 neviděla. Prý na narozeniny vždy přinesou nějakého plyšáka toť vše, zřejmě si hrají na šťastnou rodinu. Nechápu mentalitu takových lidí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud