Čaputová sjednocuje Slovensko. Země se hlásí k NATO i k Evropské unii

Autor: ČTK - 
27. 6. 2019
11:40

Tři vrcholní politici Slovenska, prezidentka, předseda parlamentu a premiér, se ve čtvrtek přihlásili k proevropské a proatlantické orientaci země. Navázali tak na společnou deklaraci nejvyšších politiků země z podzimu roku 2017, odkdy došlo ke změně na postech hlavy státu i předsedy vlády.

"Vnímám v naší společnosti nejistotu z toho, že se v posledních letech v naší zahraniční politice vytratil konsensus a jednota. Považuji za klíčové, aby naše zahraniční politika na úrovni nejvyšších ústavních činitelů byla jednotná," řekla prezidentka Zuzana Čaputová po podpisu společného prohlášení se šéfem parlamentu Andrejem Dankem a premiérem Peterem Pellegrinim.

Z nejvyšších slovenských politiků čelí Danko kritice části opozice či médií za svůj vstřícný postoj k Rusku. Dankova Slovenská národní strana (SNS) také blokuje projednání nové bezpečnostní strategie země ve sněmovně a požaduje její přepracování. Vládou schválený dokument kromě jiného za porušení mezinárodního práva označil anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Předseda parlamentu Danko po podpisu zmíněného prohlášení řekl, že nejlepším místem pro Slovensko je EU a že nejlepší alternativou z hlediska bezpečnosti je NATO. "Zaznívá mnoho hlasů, které zpochybňují některé naše kontakty a návštěvy. Já budu vždy zdůrazňovat, že svět má čtyři světové strany," řekl Danko, který často jezdí na návštěvy do Moskvy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jana40 ( 28. června 2019 20:17 )

Hlavne,ze delala v neziskovce podorovane Sorosem.Ves v kozichu.

ccir ( 28. června 2019 19:38 )

Nerozdeľuje!

ccir ( 28. června 2019 19:35 )

Nuž aké prasiatko, taký kvik!.🐖

ccir ( 28. června 2019 19:32 )

Blá blá blá! 😱

ccir ( 28. června 2019 19:30 )

Určite sa nehlási k českej pochabej politike. Toho svojho Führera si v tom čase vítali v Protektoráte ... jeho obyvatelia tak ako nikde, tak to nechaj keď históriu nepoznaš ale len krčmové reči!

Zobrazit celou diskusi
Další videa