Kosatky se líbají a usmiřují. Video poprvé zachytilo vzácný moment

Autor: Mii - 
25. 6. 2019
21:40

Kosatky dravé a lidé spolu nemusí mít společný jen fakt, že rodí děti. Oba dva svoji afekci vyjadřují pomocí líbání. Vyplývá to ze studie, kterou provedli výzkumníci ve Španělsku. Podařilo se jim natočit, jak se dvě kosatky „pusinkují“ poté, co spolu zápasily. Dělají tak pravděpodobně proto, aby se usmířily. Studie vyšla v odborném časopise Zoo Biology.

Video zachytilo dvě kosatky ze Zoo Loro Parque ve Španělsku, které spolu interagují způsobem, jaký dosud vědcům nebyl znám. Nejdříve spolu bojují a pak k sobě připlují a začnou se jemně líbat. Nechybí ani lehké kousání do jazyků.

Okamžitě se objevily otázky, proč by kosatky něco podobného dělaly. Nic jiného, než forma usmíření, výzkumníky nenapadlo. „Podařilo se nám zdokumentovat jakýsi ‚jemný kousanec jazyka', kdy se zvířata vzájemně dotýkají jazyky, ale nekoušou se,“ stojí ve studii.

Zachycení tohoto chování předcházelo 100 hodin natáčení, u kterých vědci zkoumali, jak se kosatky chovají. Získali díky tomu mnoho materiálu potvrzující tezi, že velryby jsou jedny z nejsociálnějších žijících živočichů. Důležité pro ně jsou všechny interakce, včetně zaznamenaných bojů a následného usmíření.

Souboje jsou ale jen malou součástí jejich života. Zahrnují zhruba jedno procento z celkového času, obecně nejsou kosatky příliš agresivní k sobě navzájem. Když ovšem boj začne, mohou zápasit do krve. „Zaznamenali jsme, že když se agresivní chování objeví (pronásledování, strkání nebo údery ocasem), ihned následuje určitá forma přátelského chování,“ uvedl výzkumník Javier Almunia pro Yahoo News.

Příjemnější pobyt v zajetí?

Pokud ve skupině spor přeci jen začne, kosatky se rovněž naučily, že skvělý způsob, jak všechny členy opět „dostat na stejnou vlnu“, je vrátit se k synchronizovanému plavání. Tato zvířata navíc nezvládnou být na sebe naštvaná dlouho – celé to trvá maximálně tři minuty.

„Když je skupina stabilní se solidní matriarchální postavou, jejíž vůdcovství není zpochybňováno, pak jsou konflikty minimální a obvykle netrvají dlouho,“ potvrzuje Almunia.

Výzkum proběhl v zoo z toho důvodu, že sledovat přirozený život kosatek ve volné přírodě je extrémně těžké a jejich sociální struktury jsou složité. Poptávka po výzkumu je přitom obrovská – kosatky jsou zvířata často chovaná v zajetí ve vodních parcích a zaznívají slova o tom, že nejsou v tomto prostředí šťastná a trpí. Jedním z cílů výzkumů proto bylo zjistit o tvorech něco více, aby jim bylo možné zajistit v zajetí lepší podmínky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

gepama ( 26. června 2019 08:02 )

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

Zobrazit celou diskusi
Další videa