Šéfka bulharských socialistů má „Sobotkovu školu“. Cukla z oznámené demise

Autor: blv, ČTK - 
16. 6. 2019
18:50

Předsedkyně Bulharské socialistické strany (BSP) Kornelia Ninovová v neděli nečekaně vzala zpět svou demisi. Šéfka hlavní opoziční politické síly v zemi ji nabídla krátce po trpkém nezdaru socialistů ve volbách do Evropského parlamentu, které se v Bulharsku konaly 26. května. V Česku předvedl před dvěma lety překvapivý a pro mnohé nepochopitelný tah s demisí tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který nejprve ohlásil rezignaci, ale pak ve funkci vytrval až do konce volebního období.

O rezignaci Ninovové a o tom, kdo po ní do čela strany nastoupí, měli hlasovat delegáti sjezdu BSP v Sofii. Program jednání ale šéfka socialistů zcela škrtla v zahajovacím projevu. „Na sjezdu demisi nepodám,“ prohlásila politička podle médií.

Své rozhodnutí přitom Ninovová zdůvodnila tím, že se chce vyhnout ochromující krizi strany před místními volbami, které se mají v Bulharsku konat na podzim. Změnu jejího názoru větší část delegátů odměnila potleskem.

Opozice uvnitř socialistické strany požadovala, aby na nynějším sjezdu byl zvolen nový předseda. Na druhé straně Ninovová byla původně pro uspořádání primárních voleb, v nichž chtěla sama znovu kandidovat.

Socialisté počítali s tím, že v evropských volbách uspějí, a měli v úmyslu po svém předpokládaném vítězství prosadit doma předčasné parlamentní volby. Utrpěli však porážku od nejsilnější vládní strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova. Zatímco GERB získal 31 procent hlasů, BSP podpořilo jen 24 procent zúčastněných voličů.

S rušením oznámené demise má Česko také svoji zkušenost. I v tomto případě to jde na vrub sociálních demokratů – konkrétně Bohuslava Sobotky. Ten jako premiér v květnu 2017 oznámil, že podá demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Reagoval tak na kauzu korunových dluhopisů tehdejšího místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Pak ale demisi zase odvolal, údajně se začal obávat, že ji Zeman bude považovat za osobní rozhodnutí a ne za konec celé vlády.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 16. června 2019 21:55 )

http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/mo­nitor­/Ted-vas-nastvu-Babis-utrel-Jiriho-Madla-a-Milion-chvilek-585656 pane babisi, 100 x opakovana lež se stava pravdou. Policiste tam hlidaji prd! Jen mrhaji penize a ony mizi nenavratnu. Proto se to kliste cssd nechce odtrhnout

anonym01 ( 16. června 2019 19:04 )

VSUDE JE STEJNA TA RUDA CHAMRAD. A NERIKEJTE ZE ZEMAN S BABISEM DO NI NEPATRI TADY SE JEN MYDLI ZAPADNI SOUDRUZI S TEMA VYCHODNIMA.

Zobrazit celou diskusi
Další videa