Do Notre-Damu se po požáru vrátili věřící na první mši. Museli mít přilby

Aktualizováno -
15. 6. 2019
19:05
Autor: ČTK, tva - 
15. 6. 2019
14:30

V pařížské katedrále Notre-Dame se v sobotu večer konala mše, první od velkého požáru, který zpustošil svatostánek 15. dubna. Vedl ji pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Z bezpečnostních důvodů se jí směly zúčastnit jen asi tři desítky lidí. Obřad se odehrál v jedné z bočních kaplí, zasvěcené Panně Marii, kterou oheň ušetřil. A všichni museli mít na hlavě přilby.

Bohoslužbu v přímém přenosu vysílala na internetu katolická televize KTO. Na záběrech bylo vidět, že všichni účastníci museli mít na hlavách bezpečnostní stavbařské přilby, ať šlo o duchovní nebo laiky. Nechyběl ani skutečný stavbař. Pohled kamery z nitra katedrály ukázal také poničenou klenbu a střechu, skrz obří díru bylo vidět oblohu. Mši sledovali na svých mobilech také věřící a jeptišky shromáždění před katedrálou.

V sobotu uplynuly přesně dva měsíce od chvíle, kdy památku v srdci francouzské metropole zachvátil rozsáhlý požár. Katedrála ze 14. století v té době procházela rekonstrukcí, nehodu způsobil nejspíš elektrický zkrat. Oheň zničil střechu, krov a propracovanou věžičku nad hlavní lodí. Na objasnění pohromy nadále pracuje 15 vyšetřovatelů.

Datum první bohoslužby bylo vybráno s ohledem na to, že v půli června se tradičně slaví výročí zasvěcení Chrámu Matky Boží, obvykle však mši k této příležitosti slouží stovka duchovních. Mši ze sobotního večera nicméně rektor katedrály Patrick Chauvet označil za důkaz, že Notre-Dame stále žije.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

buban ( 15. června 2019 18:59 )

Poněkud mně při této,zajisté celým světem sledované akci,chybí přítomnost papeže a při té příležitosti mytí nohou několika nešťastným příprchlíkům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa