Ředitel Židovského muzea v Berlíně končí. Vaz mu zlomily sociální sítě

Autor: ČTK - 
14. 6. 2019
23:10

Po kritice ze strany Izraele i německé židovské obce v pátek na svou funkci rezignoval ředitel Židovského muzea v Berlíně Peter Schäfer. Informovala o tom agentura DPA. Debatu v posledních týdnech vyvolala výstava o Jeruzalémě i kontroverzní tweet na účtu muzea k hnutí BDS, které vyzývá k bojkotu Izraele kvůli jeho okupaci palestinských území.

Židovské muzeum v německé metropoli se stalo v posledních týdnech terčem kritiky hned několikrát. Izrael například nedávno protestoval proti podobě výstavy o Jeruzalémě. Premiér Benjamin Netanjahu dokonce vyzval v dopise kancléřku Angelu Merkelovou, aby byla výstava s „jednostranným, palestinsko-muslimským pohledem“ na město uzavřena. Schäfer i pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Grüttersová tehdy Netanjahuovu kritiku odmítli a označili ji za politické vměšování.

„Ředitel nadace Židovského muzea, profesor Peter Schäfer, ... nabídl svoji rezignaci, aby od Židovského muzea v Berlíně odvrátil další škody,“ stojí v prohlášení na stránkách instituce. Pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová rezignaci přijala a svolala mimořádné zasedání nadační rady, uvádí dál prohlášení.

Vaz pětasedmdesátiletému Schäferovi podle všeho zlomil tweet na oficiálním účtu muzea, který k přečtení doporučuje článek, jenž se zabývá kritikou židovských a izraelských vědců na adresu rezoluce německého Spolkového sněmu k BDS. Toto hnutí vyzývá k bojkotu Izraele kvůli jeho okupaci palestinských území. Němečtí poslanci hnutí v rezoluci označili za antisemitské, vědci jim ale vyčítají, že sebou nechají manipulovat a boji s antisemitismem spíše škodí.

Ústřední rada Židů v Německu v reakci na tweet muzea napsala, že pohár trpělivosti přetekl. „Zdá se, že Židovské muzeum v Berlíně se úplně vymklo kontrole. Za těchto okolností je třeba přemýšlet o tom, jestli je označení ‚židovské‘ ještě stále na místě,“ napsala rada. Rozhodnutí ředitele Schäfera vzdát se funkce výslovně přivítala.

Židovské muzeum v Berlíně je jednou z největších institucí svého druhu v Evropě. Ročně jej navštíví 650.000 lidí. První výstavu o německo-židovských dějinách vidělo od otevření v roce 2001 11,4 milionu lidí.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa