Lze si jen těžko představit, jaké pocity běžely rodičům židovských dětí hlavou, když poslali své děti do Británie. Od března 1939 odjížděli z Hlavního nádraží v Praze vlaky plné německých, rakouských a českých dětí do Británie. Dětské vlaky organizoval sir Nicholas Winton, který v Británii hledal s dalšími spolupracovníky adoptivní rodiče pro běžence.

V sobotu 27. května se pak rodiče, kteří dali svým dětem druhý život, dočkali vlastního pamětní destičky, kdy ve skle jsou čtyři malé dlaně dětí a čtyři velké rodičů: „Památník Rozloučení, který stojí v průchodu z odjezdové haly k nástupištím pod kupolí secesní Fantovy kavárny, je vyjádřením vděčnosti našim rodičům za podruhé darovaný život a je i trvalou vzpomínkou na ně, kteří nejvíc trpěli a byli největšími hrdiny v příběhu nás, Wintonových dětí. Není snad nic horšího než vzdát se svého dítěte v naději, že mu tím zachráníte život,“ uvedla Zuzana Marešová pro ČTK, která byla jednou ze zachráněných dětí.

V noci ze 7. na 8. června si kolemjdoucí všimli, že na skleněném památníku je dlouhá prasklina, pravděpodobně po úderu. Činem se začali zabývat i pražští policisté: „Dnes po sedmé hodině ráno jsme dostali oznámení o poškození památníku Rozloučení. Zahájili jsme standardní úkony trestního řízení z důvodu poškození věci a v tuto chvíli nemáme ještě vyčíslenou způsobenou škodu,“ prozradil pro Blesk.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Pokud máte o hanebném činu bližší informace, kontaktujte prosím, policii na telefonním čísle 158.

Fotogalerie
9 fotografií