Ještě v sobotu dopoledne panovalo krásné počasí a lidé se potloukali po pražské náplavce. Jenže za pár hodin se břeh Vltavy hemžil hasiči a policisty, kteří pátrali po keškařích: „Nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo něco přijít. I na počasí na internetu jsme koukali a o dešti zrovna v tu chvíli ani zmínka,“ popsala přeživší žena začátek výletu do míst, kam se přitom nemělo chodit.

Holé stěny

Právě kvůli nebezpečí, že téměř suchou štolu může náhlý déšť změnit ve smrtící past. „V té štole byly pouze holé stěny, takže se nedalo nikde zachytit. Snad pouze postranních žebříků, díky kterým se mohl dostat ven kanálem, pokud se mu povedlo se chytit,“ vyprávěla dívka.

Ta, stejně jako její kamarád, přežila díky pomoci lidí, kteří se pohybovali na Vltavě v době, kdy oba hledače proud vody vyhodil do řeky. O záchranu se zasloužili trenérka veslařů Martina Součková, člen posádky lodi Europé Radovan Stráský a kapitáni lodí Europé a Andante. Hlavní roli měli bývalý námořník Stránský, který pro ně skočil do Vltavy, a veslařka Součková, která ze břehu vyrazila na pomoc s katamaránem. To vše při silném větru a nízké viditelnosti.

Kešky odstranili

Všechny čtyři zachránce za jejich odvahu a nasazení začátkem července ocenil pražský magistrát, letos v květnu dostali Součková a Stránský Zlatý záchranářský kříž. Tragédie ale měla dopad také na geocaching. Už krátce po smrti dvojice hledačů byla zrušena schránka v podzemní části Motolského potoka, vodohospodářské společnosti v Praze i dalších městech také odstranily další kešky ze stok a dalších míst, kam by veřejnost neměla mít přístup. 

Fotogalerie
28 fotografií