Zavražděný bratr vůdce KLDR pomáhal CIA, tvrdí Američané. Kim ho měl za hrozbu?

Autor: ČTK - 
11. 6. 2019
11:10

Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una zavražděný předloni v Malajsii, byl informátorem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Napsal to v pondělí list The Wall Street Journal. Podle nejmenovaných informovaných osob, na něž se list odvolává, byl mezi diktátorovým bratrem a americkou rozvědkou „svazek“.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády. V únoru 2017 byl Kim Čong-nam zavražděn na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

„Několik bývalých amerických úředních činitelů uvádí, že Kim Čong-unův bratr neměl v KLDR žádnou mocenskou základnu a nemohl zřejmě poskytovat podrobnosti o vnitřním uspořádání Severní Koreje,“ uvedl newyorský list. Mnoho detailů o údajné spolupráci Kim Čong-nama s CIA zůstává nejasných.

Kimův bratr byl podle zdrojů The Wall Street Journal téměř jistě v kontaktu i s jinými zpravodajskými službami, zejména čínskými. V únoru 2017, kdy byl zavražděn, Kim cestoval do Malajsie k setkání se svým kontaktem z CIA, i když to nemusel být jediný důvod cesty, píše se v článku.

Z vraždy Kim Čong-nama byly obviněny dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, které mu v prostorách letištního terminálu vstříkly do obličeje nervový plyn VX. Indonésanka Siti Aisyahová byla po stažení žaloby nečekaně propuštěna na svobodu letos v dubnu. Vietnamku Doan Thi Huong soud poslal do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Počátkem května byla i ona z vězení propuštěna, z trestu si odpykala dva roky.

Video Údajný syn zavražděného Kim Čong-nama promluvil o smrti svého otce. - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

blecktajp ( 11. června 2019 17:12 )

Nedelejte tu ze sebe trubku clovece.

satanas ( 11. června 2019 16:46 )

Samiozrekme ze je,,to ti neni znamo?? Jen Primeri maji uzavreno! POdepsano!!

PPP150W ( 11. června 2019 14:03 )

A jen tak mimochodem. Všichni vámi uvedení byli popravení na základě rozsudku. Neslyšel jsem o tom, že by Kimův bratr byl řádně odsouzen za vlastizradu. Byl zavražděn.

PPP150W ( 11. června 2019 14:01 )

Uvádíte příklady z období druhé světové války. Severní Korea je s USA ve válečném stavu?

blecktajp ( 11. června 2019 11:53 )

Treba manzele Rosenbergovi?

Zobrazit celou diskusi
Další videa