Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Zataženo, déšť 11°C

Zavražděný bratr vůdce KLDR pomáhal CIA, tvrdí Američané. Kim ho měl za hrozbu?

Autor: ČTK - 
11. června 2019
11:10

Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una zavražděný předloni v Malajsii, byl informátorem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Napsal to v pondělí list The Wall Street Journal. Podle nejmenovaných informovaných osob, na něž se list odvolává, byl mezi diktátorovým bratrem a americkou rozvědkou „svazek“.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády. V únoru 2017 byl Kim Čong-nam zavražděn na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

„Několik bývalých amerických úředních činitelů uvádí, že Kim Čong-unův bratr neměl v KLDR žádnou mocenskou základnu a nemohl zřejmě poskytovat podrobnosti o vnitřním uspořádání Severní Koreje,“ uvedl newyorský list. Mnoho detailů o údajné spolupráci Kim Čong-nama s CIA zůstává nejasných.

Kimův bratr byl podle zdrojů The Wall Street Journal téměř jistě v kontaktu i s jinými zpravodajskými službami, zejména čínskými. V únoru 2017, kdy byl zavražděn, Kim cestoval do Malajsie k setkání se svým kontaktem z CIA, i když to nemusel být jediný důvod cesty, píše se v článku.

Z vraždy Kim Čong-nama byly obviněny dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, které mu v prostorách letištního terminálu vstříkly do obličeje nervový plyn VX. Indonésanka Siti Aisyahová byla po stažení žaloby nečekaně propuštěna na svobodu letos v dubnu. Vietnamku Doan Thi Huong soud poslal do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Počátkem května byla i ona z vězení propuštěna, z trestu si odpykala dva roky.

Video Údajný syn zavražděného Kim Čong-nama promluvil o smrti svého otce. - Blesk TV

blecktajp ( 11. června 2019 17:12 )

Nedelejte tu ze sebe trubku clovece.

PPP150W ( 11. června 2019 14:03 )

A jen tak mimochodem. Všichni vámi uvedení byli popravení na základě rozsudku. Neslyšel jsem o tom, že by Kimův bratr byl řádně odsouzen za vlastizradu. Byl zavražděn.

PPP150W ( 11. června 2019 14:01 )

Uvádíte příklady z období druhé světové války. Severní Korea je s USA ve válečném stavu?

blecktajp ( 11. června 2019 11:53 )

Treba manzele Rosenbergovi?

5nastolevceskych ( 11. června 2019 11:52 )

A co popravení generálové-spiklenci kolem Hitlera? To byla snad nějaká lůza?
Mimochodem - metody komunistů a nacistů se liší pouze hesly, které vyřvávají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud