Nelegální migranti budou mít nárok na zdravotní pojištění, aspoň v Kalifornii

Autor: ČTK - 
10. června 2019
08:15

Kalifornie bude patrně jako první americký stát platit dospělým migrantům, kteří žijí v zemi nelegálně, zdravotní pojištění. Informovala o tom v pondělí agentura AP, podle níž se tento liberální stát soustavně vzdaluje od politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Demokraté dosáhli této dohody v kalifornském zákonodárném sboru v neděli v rámci širšího plánu, jak příští rok naložit s 4,8 bilionu korun státních a federálních daní.

Dospělí ve věku 19 až 25, kteří žijí v Kalifornii nelegálně a mají nízké příjmy, budou mít podle zmíněné dohody nárok na zdravotní péči o chudé v rámci programu Medicaid. Úředníci odhadují, že se toto opatření bude týkat 90 tisíc lidí a Kalifornii přijde na 2,3 miliardy korun ročně.

Návrh rozpočtu, který musí schválit obě komory kalifornského parlamentu do 15. června, počítá také s příspěvkem na měsíční platby zdravotního pojištění pro rodiny se středními příjmy. Na zhruba dva tisíce měsíčně si přijde čtyřčlenná rodina, která má roční příjmy vyšší než šestinásobek federálního prahu chudoby, tedy příjmy vyšší než 3,4 milionu korun ročně.

Podívejte se na výši záloh na zdravotní pojištění OSVČ v roce 2020

Další videa
Články odjinud