Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Asií se šíří krutý trend: „Vydří kavárny“, kde lidé drží zvířata kvůli Instagramu

Autor: Mii - 
2. června 2019
20:15

Není to dlouho, co se v Česku staly populární kočičí kavárny. Přijít na kávu nebo čaj a pomazlit se u toho s roztomilým zvířetem se ukázalo jako skvělý byznys plán, který se snaží replikovat čím dál více podniků. Jenže zatímco na Západě se k tomuto účelu využívají pouze kočky, v Asii se rozhodli zkusit i neobvyklejší tvory, například vydry. Ty ale není možné chovat pro radost, upozorňují ochránci. A zmiňují podporu ilegálního pytlačení, informuje server Mongabay.

Vydry se staly mimořádně populární zejména v Japonsku, kde doslova zaplavily sociální sítě. Mnoho inflencerů pravidelně sdílí na instagramu fotografie, jak se s nimi mazlí, chová si je nebo pusinkuje. Většina interakcí se odehrává právě ve vydřích kavárnách, které po celém Japonsku vyrostly jako houby po dešti. Podobná situace panuje v Indonésii.    

Výsledkem je zvýšená poptávka po těchto tvorech. Na facebooku v posledním roce vznikly stovky skupin věnované ilegálnímu předprodeji vyder, kde je mnoho lidí shání k domácímu chovu, jak odhalilo vyšetřování mezinárodní organizace na ochranu zvířat World Animal Protection (WAP). Podle ní jsou do byznysu s vydrami zapleteny složité sítě farmářů, lovců a pytláků, kteří kradou mláďata z přírody a zabíjejí při tom rodiče. To celé jen proto, aby je následně prodali do populárních kaváren.

Zabíjení je často velmi kruté. Například v Indonésii se po vydrách pátrá pomocí loveckých psů, a jakmile vyčmuchají doupě, lovci rodiče buď zastřelí, usmrtí je elektrickým šokem nebo je nechají v noře udusit. To samé bylo pozorované v Thajsku. Jen v Japonsku vznikly jakési množírny vyder, ale to stále není pro zvířata vhodné.

Ochránkyně: „Nelajkujte“ roztomilé fotky vyder

Celé schéma je podle WAP špatné na několika úrovních. Odnímání mláďat od jejich rodičů je pro jejich budoucí vývoj fatální, nemluvě o krutosti samotného zabití dospělých vyder. Přispívá to také masivně ke snižování počtu vyder v přírodě, protože vydry i bez pytlačení vymírají kvůli klimatickým změnám. A dalším problém je, že vydry jednoduše nejsou zvířata pro domácí chov – vytvořit pro ně ideální podmínky je velmi těžké.

V japonských vydřích kavárnách bylo proto pozorováno, jak jedinci kňučí, třesou se a vydávají zvuky volající o pomoc. To vše dělali, zatímco si s nimi lidé hráli. Někteří neměli ve svém příbytku ani vodu, byť jsou to polovodní zvířata, nebo přirozené světlo. „Jen proto, že je zvíře roztomilé, to neznamená, že ho máte mít doma. Bohužel tento fakt mnoha lidem nedochází, protože více vnímají influencery na sociálních sítích, kteří je ukazují jako zábavné a cool mazlíčky,“ uvedla Cassandra Koenenová z WAP.  

„Jakmile se vydra dostane do domu, neexistuje způsob, jak replikovat její přirozené prostředí a dát jí volnost, jakou má v přírodě. Mnoho jedinců je drženo v extrémně malých prostorách a nemají správnou výživu, i když to majitelé myslí dobře,“ dodala. I proto lidi prosí, ať na sociálních sítích nedávají „lajky“ žádným fotografiím vyder. Jinak se může stát, že tu časem žádné nebudou.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

nemocna ( 3. června 2019 04:12 )

Atomovku na asiaty, japonce, vietnamce, čínani už neví co by všechno žrali a týrali, chudáci zvířata za pár let tady žádné nebudou kvůli šikmookům, vyžerou si svoje země a budou chtít dovážet z jiných zemí že dost zaplatí, ale co z peněz když se ničí živočišné druhy na této planetě, to raději vyhubit asiaty a pomůže to celému světu, že nebudou lidi přemnoženi a zvířata vyhubeni, spoustu nevinných zvířat u nich neskutečně trpí dokud neumřou, zastavme týrání zabíjení zvířat dokud je ještě čas

Zobrazit celou diskusi