Kavárna proslulá přirážkou pro muže končí. „Stala se boxovacím pytlem,“ truchlí majitelka

Autor: ČTK - 
26. dubna 2019
12:12

Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po necelých dvou letech zavře. Podnik, jehož záměrem bylo upozornit na rozdíly v platech mezi muži a ženami, se stal terčem kritiky. Jeho majitelka ale uvedla, že to nebylo důvodem zavření kavárny, prý ji už pouze nechce provozovat.

Kavárna „se stala boxovacím pytlem, do kterého bušilo Melbourne i uživatelé internetu,“ uvedla Alexandra O’Brienová, která předloni v létě kavárnu Handsome Her založila. Chtěla, aby se z ní stalo místo, kde se bude mluvit o ženách a jejich postavení ve společnosti. V neděli se v kavárně bude konat velká oslava na rozloučenou.

Muži měli za nápoje a jídlo v kavárně platit částky o 18 procent vyšší jen jeden týden v měsíci, a navíc jedině tehdy, pokud sami chtěli. Jinak by majitelka kavárny měla problémy se zákonem, protože jak připomíná agentura DPA, Austrálie má přísné zákony proti diskriminaci. Peníze, které kavárna díky přirážce pro pány získala navíc, byly určeny na projekty týkající se ženské otázky.

Podle jedné studie, na níž se O’Brienová odvolávala, vydělávají muži v Austrálii o 18 procent více než ženy.

Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování žen a mužů. Podle údajů ČSÚ medián mezd v loňském posledním čtvrtletí dosáhl u mužů 31.910 korun a u žen 26.490 korun. Mužská částka byla o pětinu vyšší. Ženy pracují v hůř odměňovaných oborech a na nižších pozicích, do vedoucích postů se dostávají obtížně. Často ale i na stejných místech a ve stejných profesích mívají méně peněz než jejich kolegové.

Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po necelých dvou letech zavře. (Ilustrační foto)Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po necelých dvou letech zavře. (Ilustrační foto) | iStock

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud