Google chce „vyštípat“ Huawei z Androidu. Dotkne se to i vašeho mobilu?

Autor: ČTK, Mii - 
20. května 2019
12:30

Dalšímu omezení svých produktů bude muset čelit čínská firma Huawei, na kterou se na Západě v posledních měsících sype kritika. Americká společnost Google oznámila, že čínskému výrobci omezí užívání operačního systému Android. Znamená to, že lidé s chytrými zařízeními této značky v budoucnu ztratí přístup k populárním aplikacím, jako je YouTube. Opatření souvisí s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulý týden zařadilo Huawei na černou listinu. Podle agentury Bloomberg se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei i další velké americké firmy.

Omezení se dotkne převážně budoucích verzí telefonů Huawei, které systém Android používají. Ty ztratí přístup k oblíbeným službám Google Play Store, Gmail, Chrome nebo YouTube, které všechny patří Googlu a bez kterých budou telefony prakticky nepoužitelné. Huawei navíc nebude moci používat nové verze systému Androidu.

Současní majitelé zařízení Huawei se ovšem strachovat nemusí, i nadále budou mít možnost využívat a stahovat aplikace Google. Služby Google Play nebo bezpečnostní zajištění Google Play Protect budou stále funkční.

Jediné, co bude mít Huawei v budoucnu „dovolené“, je využívat verze operačního systému Android, které jsou veřejně dostupné jako takzvaný open source, tedy které si může kdykoli zdarma stáhnout každý zájemce. Telefony se systémem Android dnes používá zhruba 2,5 miliardy lidí.

V samotné Číně bude dopad amerických sankcí minimální, protože většina mobilních aplikací Google je v zemi zakázaná. Jako alternativu mohou uživatelé využít domácí služby Tencent nebo Baidu. V zahraničí, zejména v Evropě, ale může být byznys Huawei poškozen.

Analytik varuje před aktem války

Zmrazit dodávky komponent pro čínskou firmu se podle agentury Bloomberg rozhodly i další velké firmy. Je mezi nimi údajně společnost Intel, která Huawei dodává čipy pro počítačové servery, výrobce procesorů a modemů Qualcomm, společnost Xilinx, která vyrábí čipy pro počítačové sítě, nebo firma Broadcom, další klíčový dodavatel společnosti Huawei. Jejich vedení zaměstnancům sdělilo, že až do dalšího rozhodnutí nebudou společnosti Huawei dodávat žádné výrobky.

Zablokování dodávek pro Huawei může zbrzdit rozvoj bezdrátových sítí 5G po celém světě, píše Bloomberg. Může rovněž narušit obchodní aktivity velkých amerických výrobců počítačových čipů, jako je firma Micron Technology. Americké firmy jsou ve stále větší míře závislé na hospodářském růstu Číny a nynější krize může ekonomiku USA poškodit, uvedla agentura.

Firma Huawei v pondělí oznámila, že bude dál zajišťovat bezpečnostní aktualizace a další služby uživatelům. Budou se týkat globálně všech dříve prodaných a skladových chytrých telefonů a tabletů. „K rozvoji a růstu Androidu po celém světě jsme podstatně přispěli. Huawei bude dál poskytovat bezpečnostní aktualizace a další služby všem chytrým telefonům a tabletům Huawei a Honor, které byly prodány nebo které jsou globálně ve skladech,“ uvedla firma v prohlášení.

Huawei si vytvořila zásobu dostatku čipů a dalších kriticky důležitých součástek, aby svůj provoz zajistila na nejméně tři měsíce, napsala agentura Bloomberg. Na možné zastavení amerických dodávek se připravuje od poloviny roku 2018, mimo jiné i tím, že vyvíjí vlastní čipy. Poslední události by ale přesto mohly Huawei poškodit.

„Extrémní scénář je takový, že Čína by zůstala několik let pozadu, a mohla by (zastavení amerických dodávek) dokonce považovat za akt války. Podobné zhroucení by mělo masivní dopad na globální telekomunikační trh,“ soudí analytik společnosti Rosenblatt Securities Ryan Koontz.

Možná výjimka na pár dní

Americké ministerstvo obchodu minulý týden zařadilo společnost Huawei Technologies a jejích sedm desítek odboček na černou listinu, což firmě výrazně zkomplikuje přístup k součástkám a komponentům nabízeným americkými podniky. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale firma popírá. Podle některých se tak Washington snaží omezit globální expanzi firmy Huawei Technologies.

Už v sobotu ale mluvčí amerického ministerstva obchodu uvedla, že vláda by brzy mohla restrikce dočasně uvolnit, aby zůstala zachována spolehlivost sítí a stávajícího síťového vybavení. Výjimka by trvala 90 dnů, ani v tomto období by ale čínská firma nesměla nakupovat americké součástky za účelem výroby nového zboží.

Video  Zeman: V případu Huawei jde o obchodní válku, ne o špiclování  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zlymikes ( 21. května 2019 16:15 )

takovou situaci jsme zažili v dobách,které jsme nazývali budováním socialismu a kdy nám tzv. západ odpíral přístup k různým technologiím, novinkám a pod.

satanas ( 20. května 2019 15:30 )

Jedinek kdo Huawei si na protest nekoupi bude VIHORenejn a LANG::TO CInu nepolozi! A Zemana uz vubec, ten vas ma , vsak ty vis kde!!

vihor ( 20. května 2019 14:13 )

Však Huawei prý plánuje vlastní verzi Androidu. Mohl by ji nazvat třeba Panda. Místo toho volnomyšlenkářského závadného nekvalitního obsahu na YouTube, Play Store, apod., jistě čínská komunistická strana připraví spoustu kvalitního materiálu jako sebrané spisy Mao Ce Tunga, Si Ťin Pchinga a možná se dostane i na rozhovory a bonmoty Miloše Zemana. Základní aplikací bude Rudá knížka, která poslouží i jako zámek obrazovky. Bez správné odpovědi na otázku z ideologie strany nebude možno mobil používat. Místo uživatelského souhlasu aplikacím pro přístup k funkcím mobilu poslouží sociální skóre uživatele. Takže strana bude moci snadno zakázat posílání zpráv, telefonování, či nákup jízenek. Ale i tak těch mobilů tady prodají miliony voličům Miloše Zemana, tak se není třeba o český trh bát.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud