Koaly vymírají. Chundelaté vačnatce zabíjí vedra, experti bijí na poplach

Autor: ČTK - 
19. 5. 2019
09:27

Koaly medvídkovité, které patří mezi kultovní australská zvířata, jsou „funkčně vyhynulé“. Informovala o tom Australská nadace pro koaly (AKF), podle níž počet chundelatých vačnatců ve volné přírodě klesl na 80.000 kusů, což znamená, že v populaci není dostatek rozmnožování schopných dospělých jedinců, aby zajistili další generaci, napsal list The New York Post.

Koaly žijí na stromech a živí se prakticky výhradně listy blahovičníků. Jejich populaci decimují následky zvyšujících se teplot a vln veder, které způsobují rozsáhlé odlesňování přirozeného životního prostředí a smrtící dehydrataci samotných koal.

Pokud by se objevila nějaká nová choroba, dosud přežívající koaly by rychle vyhynuly. Proto aktivisté a ochránci přírody bijí na poplach.

„Vím, že australská veřejnost má obavy o bezpečnost koal a už je nechce dál vídat mrtvé na našich silnicích,“ řekla šéfka AKF Deborah Tabartová. „Nový premiér by měl po volbách zavést zákon na ochranu koal, který už je sepsaný a připravený od roku 2016,“ dodala.

Tento zákon je založený na obdobném americkém zákonu na ochranu orlů bělohlavých, kterému se úspěšně podařilo zachránit tento americký národní symbol.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa