Medvědice puštěná ve Francii si s hranicemi hlavu nedělá. „Hodovat“ chodí do Španělska

Autor: ČTK - 
18. 5. 2019
09:21

Medvědice, kterou loni v říjnu navzdory protestům místních obyvatel vypustily francouzské úřady do své části Pyrenejí, páchá škodu ve Španělsku. Claverina, jak se samice medvěda hnědého jmenuje, zabila v Navaře již osm ovcí, informovala agentura AFP. Její počínání si vyžádalo svolání krizového jednání zástupců francouzské a španělské vlády.

Francouzská agentura na ochranu přírody vypustila loni v říjnu v oblasti Béarn na jihozápadě země dvě medvědice původem ze Slovinska. Claverina a Sorita, které byly v době vypuštění březí, mají pomoci udržet populaci medvěda hnědého v horách na francouzsko-španělském pomezí. Sorita na jaře vrhla dvě mláďata.

Medvědice byly v Pyrenejích vypuštěny navzdory tvrdému odporu místních zemědělců, kteří se obávali o svá stáda. Příjezdové cesty do hor proto loni několik dní blokovali. Zvířata úřady nakonec na místo vypuštění dopravily vrtulníkem.

Nyní se ukázalo, že přinejmenším Claverina Francii pravidelně opouští a za potravou se vydává za hranice do Španělska. Nyní se pohybuje v horách severně od Pamplony. Podle místních zemědělců medvědice už zabila jižně od hřebene Pyrenejí osm ovcí, jednu další v severní, francouzské části hraničních hor.

Kvůli „medvědí krizi“ se už sešli i zástupci francouzské a španělské vlády, kteří chtějí posílit spolupráci při ochraně stád ovcí a dalších hospodářských zvířat. Zrychlit nyní chtějí především výměnu informací o pohybu medvědic. Claverina i Sorita mají obojek se zařízením, díky němuž lze jejich pohyb sledovat. Zemědělci na severu Španělska se ale nyní o pohybu Claveriny dozvídají až s několikahodinovým zpožděním. Už nyní zemědělci ve Španělsku dostávají od místních úřadů také psy velkých ovčáckých plemen, které mají stáda před medvědy chránit.

Podle Francouzského národního úřadu pro lov a divokou zvěř (ONCFS) byli ještě v 80. letech minulého století medvědi v Pyrenejích na pokraji vyhynutí, loni jich ale v horách žilo již kolem čtyřiceti. V západní části Pyrenejí, kam loni francouzské úřady vypustily Claverinu a Soritu, žili před tím ale již jen dva medvědi, oba samci.

Ve Španělsku žijí medvědi kromě Pyrenejí také v horách Asturie, Kantábrie a severní části regionu Kastilie-León.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zlymikes ( 18. května 2019 10:17 )

Zajímavé zjištění. Náš kocour taky chrápe sousedovi pod stromem a nenechá si vysvětlit, že plot,co přelejzá, jsou hranice majetku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa