Domy proslavené známým seriálem půjdou k zemi. Radnice účtuje s místní mafií

18. 5. 2019
08:15

 Na neapolském předměstí Scampia, které se v uplynulých letech dostalo do obecného povědomí díky seriálu Gomora o místní mafii, začala demolice dalších tří výškových budov. Předměstí se chce zbavit své minulosti notoricky provázané s organizovaným zločinem, napsal server The Local.

Výškovým budovám se pro jejich nezvyklý tvar říká Le vele (plachty) a první tři byly zbourány v období 1997-2003. Komplex vyrostl na severu Neapole v 60. a 70. letech podle projektu architekta Franze Di Salva. Ten se sociálním bydlením zabýval od roku 1945 a pro neapolské předměstí navrhl kombinaci dvou typů domů - věží a již zmíněných plachet.

Komplex se od 80. let stal symbolem chudoby a zchátralosti. V Itálii i za jejími hranicemi Scampia proslula jako bašta neapolské mafie Camorra. V uplynulých letech se nezvykle tvarované budovy dostaly do obecného povědomí díky populárnímu seriálu Gomora. Ten vychází z bestselleru neapolského rodáka Roberta Saviana a líčí příběh neapolské mafie a to, jak organizovaný zločin ovlivňuje předměstí i samotnou Neapol.

Betonové bloky protkané azbestem a lemované zemí nikoho plnou odpadků tvořily dominantu severu Neapole pět desetiletí. Aktivisté se pověst místa a jeho obraz v médiích pokusili očistit a v posledních letech se zde situace skutečně zlepšila. Nemálo lidí si přesto přeje, aby budovy zmizely - nejvíce ze všech paradoxně místní. Před začátkem demolice rozvinuli její příznivci spolu s neapolským starostou Luigim de Magistrisem transparent s nápisem Boj skončil vítězstvím. Sbohem.

Při demolici se nebudou používat výbušniny, úřady vybraly pomalejší cestu - betonové struktury kleštěmi rozeberou speciální demoliční stroje. Z komplexu zůstane zachována pouze jedna z budov, kterou obsadí místní radnice. Při obnově území se počítá s novými silnicemi, parky a sítí veřejných služeb.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dostojevskij ( 18. května 2019 10:42 )

Ať tam nastěhují Chanov a ušetří za bourání!!!!

zlymikes ( 18. května 2019 09:10 )

To není v Praze?

Zobrazit celou diskusi
Další videa