Středa 28. září 2022
Oblačno, déšť 13°C

Katar se chlubí novým metrem. Lístek do zlaté třídy vyjde na 63 korun

Autor: ČTK, vei - 
8. května 2019
21:46

Tři a půl roku před začátkem příštího mistrovství světa ve fotbalu otevřeli v Kataru první ze tří plánovaných tras metra, které mají výrazně usnadnit dopravu během šampionátu. Trasa s označením červená měří 40 kilometrů a spojuje pořadatelská města Vakra a Lusail.

Katarští pořadatelé investují do infrastruktury týdně 500 milionů amerických dolarů (zhruba 11,5 miliardy korun). Celkem hodlá bohatý stát v Perském zálivu vynaložit na výstavbu stadionů, silnic, nemocnic či nového letiště přes 200 miliard dolarů (zhruba 4,6 bilionu korun).

Na červnovém kongresu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) by mělo padnout konečné rozhodnutí, zda se počet účastníků rozšíří z 32 na 48 mužstev už v roce 2022. V takovém případě by se některé zápasy mohly uskutečnit i v dalších zemích v Perském zálivu. Už teď totiž panují obavy, zda malý stát s pouhými 2,7 miliony obyvatel může akci takového významu a rozsahu zvládnout.

Do roku 2020 další linky

Nejmodernější vlaky vyráběné v Japonsku jezdí rychlostí 80 až 100 kilometrů v hodině a jsou rozdělené do tří tříd - na standardní třídu, rodinnou část a zlatý klub.

Ve středu místní hořeli netrpělivostí, aby se mohli poprvé novým metrem svézt. Jedním z prvních cestujících byl francouzský velvyslanec v Kataru Franck Gellet.

Jízda ve standardní třídě je pětkrát levnější než jízda v Gold class. Jízda zlatou třídou vyjde na 10 katarských riálů, což je podle aktuálního kurzu v přepočtu 63,2 koruny.

Do roku 2020 chtějí mít v zemi 75 vlaků na 37 stanic a vybudovat další dvě linky – Zelenou a Zlatou.

„Jedná se o jeden z mega projektů Kataru a není to jen projekt, který prostě jen otevřeme, je to nový způsob dopravy po celé zemi," řekl serveru Al Jazeera tiskový mluvčí Quatar Rail Abdulla Al-Mawlawi. „Přivítáme všechny občany, turisty a ... emigranty, kteří žijí v Kataru," dodal.

Už od zvolení Kataru pořadatelem v roce 2010 se organizace šampionátu potýká s výraznými problémy. Vedle podezření z korupce při volbě se upozorňovalo i na nedodržování lidských práv při výstavbě stadionů. Navíc kvůli letním extrémním teplotám se místo obvyklého června a července odehraje turnaj v listopadu a prosinci, což naruší program evropských soutěží.

lmpetr ( 9. května 2019 02:20 )

-Naajdětee nahe ženy ve vašem městě zde : tiny.cc/nahe

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa