Nový král se ukázal Thajcům. V obřím průvodu ho nosili po Bangkoku

Autor: peb, ČTK - 
5. května 2019
13:55

Nově korunovaný thajský král Mahá Vatčirálongkón dnes zahájil sedmikilometrový průvod Bangkokem. Na nosítkách ho za 37stupňového vedra nesli vojáci a na průvod se přišly podívat tisíce lidí. Monarcha se objevil na veřejnosti poprvé od soboty, kdy prošel korunovačními obřady v královském paláci. Dnes ho nesli ke třem královským chrámům, aby vzdal úctu podobám Buddhy.

Thajci se přišli na průvod podívat v hojném počtu. Všichni se oblékli do žlutého oděvu, protože žlutá barva je spjata s panovníkem. Nic podobného nemohli zhlédnout 70 let, po něž do roku 2016 panoval Vatčirálongkónův otec Pchúmipchon Adundét. Syn ho nahradil v roce 2016, kdy panovník zemřel. Korunovace se mohla konat až po skončení období smutku.

Thajsko na třídenní korunovaci vyčlenilo miliardu bátů (720 milionů Kč). „Chci se na to jednou za život podívat, protože když byla minulá korunovace, byl jsem ještě moc malý,“ řekl agentuře Reuters sedmasedmdesátiletý Thajec, který byl mezi diváky. Třiatřicetiletá občanka království uvedla, že přišla, aby svět viděl, jak moc Thajci krále uctívají. Aby si zajistila dobrou podívanou, přišla na místo s osmihodinovým předstihem. 

Úřady počítaly s tím, že v ulicích bude až 200.000 diváků. Mnozí přišli se slunečníkem, aby se chránili před slunečními paprsky. Přespolním vláda poskytla zdarma dopravu autobusem do hlavního města a také městská doprava byla dnes zdarma.

V sobotu si monarcha nasadil královskou korunu a dnes ráno udělil nové hodnosti a tituly členům královské rodiny. Doprovázela ho jeho čtvrtá manželka Sutchida, na dnešních obřadech ale chyběla králova starší sestra princezna Ubolratana, uvedl Reuters. V únoru princezna porušila rodinnou tradici zůstat stranou politického dění a oznámila kandidaturu na úřad premiérky. Volební komise její kandidaturu ale vyloučila. Strana, která ji nominovala, byla později rozpuštěna.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 5. května 2019 15:56 )

A TAKTO dajako - by to chcel aj ANDREJ

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud