Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

„Tolik stojí sebevražda.“ Muž si chtěl vzít život, nemocnice mu naúčtovala 2 miliony

Autor: Mii - 
23. dubna 2019
17:05

Chtěl spáchat sebevraždu, místo toho skončil v dluzích. Transgender muž Oliver Jordan (21) z oklahomského města Tulsa se dlouhodobě potýká s depresivními stavy. Začátkem roku už je nevydržel a pokusil se vzít si život. Nepovedlo se mu to a skončil zraněný v nemocnici. Zatímco se léčil, nemocnice mu naúčtovala za péči 93 tisíc dolarů (přes 2 miliony korun). Jordan je v koncích, dluh nemá jak splatit a cítí se ještě hůře než před svým pokusem o sebevraždu.

Muž, který se na sociálních sítích netají tím, že je příznivcem komunismu a marxismu, se o svůj příběh podělil na twitteru. Sdílel fotografii účtu z nemocnice s komentářem, ať si lidé dávají v USA pozor, protože „tolik stojí sebevražda“. Na fotce je vidět, kolik po něm lékaři za jednotlivé zákroky chtěli.

Například jen 8denní pobyt na lůžku vyšel Jordana na 10 280 dolarů (234 tisíc korun). Za stejnou částku by mohl strávit týden v luxusním pětihvězdičkovém hotelu. Dále za „podporu dýchání“ si nemocnice naúčtovala 16 109 dolarů (367 tisíc korun) a úplně nejdražší položkou byly „laboratorní rozbory“, které stály 29 086 dolarů (663 tisíc korun). Součet – 93 tisíc dolarů (přes 2 miliony korun).

Muž nemohl ovlivnit, jaká péče a za jaké peníze se mu dostane. Když byl po pokusu o sebevraždu nalezen ležící na zemi, nacházel se v kómatu. V něm se pak nacházel i většinu pobytu v nemocnici. Celou dobu měl problémy s dýcháním a musel být připojen k dýchacímu přístroji.

Kvůli dluhu nemůže pokračovat ve změně pohlaví

Naštěstí si Jordan platil zdravotní pojištění, které v USA není povinné a podstatnou část z celé částky 2 milionů korun mu pojišťovna proplatila. Stále mu ale zbývá uhradit 2 850 dolarů (64 tisíc korun), které nemá kde vzít. Řeší, že si peníze bude muset půjčit a že se kvůli svému pobytu v nemocnici ocitne v existenční krizi.

„Dostávat složenky a upomínky kvůli něčemu, co budu splácet několik let, je bolestivé. Cítím se naprosto beznadějně,“ prozradil Jordan pro server New York Post s tím, že po neúspěšném pokusu vzít si život se ocitl ještě ve větší bídě než předtím.

Dluh mu způsobuje i další problémy. Protože je transgender mužem, musí brát drahé hormony, na které mu nyní nezbývají finance. Nemluvě o operaci na změnu pohlaví, kterou by chtěl podstoupit a která se mu kvůli dluhu vzdaluje. Jeho pojišťovna tuto léčbu nehradí. Podle Jordana je proto jednání nemocnice „zlodějna“.

Mnoho lidí na twitteru potvrdilo, že mají podobnou zkušenost. „V roce 2017 jsem se kvůli sebevražedným pokusům ocitla na psychiatrii. Byla jsem tam týden. Teď mám dluh přes 10 tisíc dolarů (okolo 228 tisíc korun) a to jsem ani nemluvila s jediným terapeutem,“ svěřila se například uživatelka pojmenovaná Darthloia.

Podle studie Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health mají některé nemocnice v USA marži na svých službách až 1000 procent. Návštěva pohotovosti se může v zemi vyšplhat až na 1 917 dolarů (43 700 korun).

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

blah.. ( 28. září 2019 17:19 )

Tak nech si tie dlhy teraz strcia do***e. On sa o zachranu neprosil, bolo to ciste ich rozhodnutie, tak nech si to zaplatia z vlastneho vrecka. Naopak by ich on mal sudit a vymlatit z nich par milionov za zmarenu sebevrazdu.

Zobrazit celou diskusi