Žena porodila dítě, které má DNA tří rodičů. Hra na Boha, varují odborníci

Autor: Mii - 
11. 4. 2019
17:01

Další dítě s DNA tří lidí se podařilo přivést na svět pomocí nové techniky umělého oplodnění. Narodilo se ženě v Řecku v rámci klinických testů a je teprve několikáté v historii, které se může chlubit více jak dvěma rodiči. Metoda byla vynalezena pro pomoc neplodným matkám, kdy poškozená DNA v jejich vajíčkách je nahrazena genetickou informací jiných žen. Výsledné dítě tak má dvě matky a jednoho otce. Informovala o tom televize BBC.

Za úspěchem stojí barcelonský tým, který se snažil pomoci 32leté ženě z Řecka, která absolvovala čtyři neúspěšné pokusy o klasické umělé oplodnění. Protože už byla zoufalá, rozhodla se přihlásit do testů experimentální metody, díky které se v minulých letech narodilo několik dětí neplodným matkám.

Tyto matky trpěly mitochondriálními onemocněními, kvůli kterým se jejich vajíčka nedařilo oplodnit. Za běžných okolností se ženy s touto poruchou nemohou stát matkami. Nová metoda nazvaná MST to však umožňuje – při ní se vezme vajíčko neplodné matky a poškozená mitochondriální DNA se nahradí zdravou DNA z vajíčka jiné ženy. Vznikne tak jakýsi hybrid dvou vajíček, který je oplodněn spermií otce.

Dítě narozené pomocí této metody má tudíž tři rodiče, protože obsahuje genetickou informaci tří lidí. Převažují ovšem dva rodiče, „cizí“ matka, jejíž DNA pomohla opravit vajíčko, má na svědomí pouze jedno procento z celkového genetického objemu. 99 procent pochází stále od původních rodičů.

Naděje pro neplodné, nebo hra na Boha?

Celý proces se v případě matky z Řecka podařil, v úterý porodila zdravé dítě. Barcelonský lékařský tým je z toho nadšen, podle něj přicházíme do nové éry, kde i neplodné ženy s mitochondriálními defekty budou moci otěhotnět.

Nadšení ovšem nesdílí řada odborníků včetně oxforského profesora etiky Césara Palacios-Gonzálese. Podle něj existuje riziko, že metoda bude zneužita ke genetickému inženýrství, protože žena z Řecka mitochondriálním onemocněním netrpěla – jen u ní dlouho nebylo úspěšné umělé oplodnění.

„Hlavní etická otázka, nebo jedna z hlavních otázek vycházející z této španělsko-řecké spolupráce, je, zda se může MST použít i pro jiné defekty než mitochondriální onemocnění,“ říká Palacios-González.

Na to šéf experimentu doktor Nuno Costa-Borges reagoval, že v použití nevidí problém. Podle něj je to velmi podobné jako klasické umělé oplodnění, jen se účastní tři lidé. „Někteří pacienti nezvládnou přijmout, že nemohou otěhotnět s vlastním vajíčkem. MST představuje způsob, jak mohou mít dítě, které je geneticky skutečně jejich,“ vysvětloval lékař.

MTS bylo poprvé vytvořeno v roce 2015 v USA. Amerika ale metodu rychle zakázala právě kvůli obavám, že úprava vajíček by mohla sklouznout ke genetickým modifikacím. V ten samý rok ji jiné země oficiálně povolily. První dítě se třemi rodiči přišlo na svět v roce 2016 v Mexiku, další pak na Ukrajině. O experimentu se jedná i v Británii.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa