Oblíbený postřik proti plevelu způsobuje rakovinu, tvrdí v USA. V Česku se prodává dál

20. 3. 2019
15:04

Oblíbený herbicid českých zahrádkářů Roundup způsobuje rakovinu. V úterý o tom rozhodl Federální soud ve Spojených státech. Akcie chemického a farmaceutického koncernu Bayer, který za produktem stojí, zareagovaly oslabením o 12,4 procenta. To je největší denní ztráta za posledních 16 let. Hodnota firmy tím klesla o zhruba osm miliard eur (téměř 209 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

Úterní verdikt soudu v San Francisku se netýká odpovědnosti koncernu za onemocnění rakovinou žalobce Edwina Hardemana. O této věci začne soud jednat ve středu.

Společnost Bayer popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu. Bayer koupil společnost Monsanto, dlouholetého výrobce Roundupu, za 63 miliard dolarů (1,42 bilionu Kč) v loňském roce.

Podle EU je neškodný

Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který je na této látce založený. Dnes už ale není chráněn patentem a na trhu je k dispozici mnoho dalších verzí. Bayer už dříve přiznal, že kvůli tomuto herbicidu čelí tisícovkám žalob.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Toman ze zákazu nakonec vycouval

Česko přesto dlouhodobě zvažuje, že Roundup kvůli zdravotním podezřením zakáže. Jedná se o tom již od předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ještě loni v srpnu ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) tvrdil, že Česko používání Roundupu zakáže od ledna 2019. 

K zákazu ale nakonec nedošlo. Ministerstvo zemědělství to vysvětlovalo tím, že k takovému kroku nelze přistoupit proto, že neexistuje méně škodlivá náhrada. Zákaz tohoto herbicidu by mohl znevýhodnit české zemědělce proti pěstitelům z okolních zemí. Toman nevyloučil plošný zákaz do budoucna, podmínkou je ovšem právě nalezení náhrady. 

1912 ( 21. března 2019 06:27 )

jen se podívejte na ty naše louky bez květin motýlů a broučku konipasů a co víc žereme samé jedy právě v léce sýrech a dobytek se pase přiotrávené louky a všechny pole i zem !!!! Na 100-1000 let zem otrávena

doktormediciny ( 20. března 2019 16:56 )

Jake je to půrosim zit zdrave, otazka. Ono take hraje velkou roli genetika

peotI ( 20. března 2019 16:38 )

rakovinu plic mají i lidé kteří s tím nikdy do styku nepřišli, jsou nekuřáci a žili zdravě.

peotI ( 20. března 2019 16:34 )

amíci asi potřebují prodávat nějakou jinou chemickou látku

peyotl ( 20. března 2019 16:33 )

určitě způsobí méně zla než napalm, americké rakety a zbraně

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa