Prezident Kiska byl na výslechu. S policií mluvil o zastrašování expremiérem Ficem

20. 3. 2019
16:50

Slovenský prezident Andrej Kiska ve středu vypovídal na policii k jeho údajnému zastrašování ze strany expremiéra Roberta Fica. Novinářům to řekl Kiskův právní zástupce Daniel Lipšic. Kiska v únoru tvrdil, že trestní stíhání jednatele jeho rodinné firmy ve věci daňového deliktu je Ficovou mstou za to, že ho hlava státu již předem odmítla jmenovat předsedou ústavního soudu. Expremiér již dříve označil Kiskova nařčení za směšná. Mezi oběma politiky panují dlouhodobě napjaté vztahy.

„Prezident popsal jednotlivá setkání s relevantními osobami. Přiložili jsme další důkazy, které potvrzují výpověď prezidenta. Nebudu blíže specifikovat, o jaké důkazy jde, aby se podezřelé osoby nemohly připravit na své výpovědi,“ uvedl Lipšic, který byl v minulosti ministrem vnitra i spravedlnosti.

Lipšic odmítl, že zmiňovanými důkazy jsou nahrávky ze setkání, kterých se zúčastnili i další přední politici země. Premiér a místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Pellegrini dříve odmítl, že by byl ve zmiňované záležitosti svědkem vydírání.

Policie v případu začala trestní stíhání ve věci možného vydírání, Kiska vypovídal v pozici svědka a poškozeného. Fico vyslechnut zatím nebyl.

Kiska, který v roce 2014 porazil Fica v rozhodujícím kole voleb prezidenta, má se šéfem Směru-SD dlouhodobě napjaté vztahy. Fico se letos v únoru krátce před volbou kandidátů na ústavní soudce v parlamentu kandidatury vzdal. Tehdy přiznal, že měl zájem o funkci šéfa ústavního soudu. Sněmovna následně i kvůli postoji poslanců Směru-SD nezvolila žádné kandidáty na soudce zmíněné vrcholné soudní instance v zemi. V polovině února pak skončilo funkční období většině soudců ústavního soudu, jehož řádné fungování je od té doby paralyzováno.

Soudce ústavního soudu vybírá ze širšího seznamu kandidátů prezident, který podle ústavy také rozhoduje o předsedovi a místopředsedovi tohoto soudu.

Podle Lipšice policie obvinila jednatele Kiskovy rodinné firmy KTAG den poté, co se Fico vzdal kandidatury na ústavního soudce. Vyšetřování společnosti KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014. Kiska, který byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG, dříve řekl, že v daňové kauze bude po skončení mandátu prezidenta zřejmě obviněn i on sám. Kiskovi skončí funkční období v polovině června, o znovuzvolení se již neucházel.

Pochybení KTAG v minulosti prověřovala policie, která ale vyšetřování ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii předloni nařídila prokuratura. Podle Kisky dva vyšetřovatelé v případu trestný čin neshledali, učinil tak v pořadí až třetí policista, který se kauzou zabýval.

Video Fico podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho - tv Joj
360p

irena.toledo ( 20. března 2019 21:56 )

Ano, pán Kiska je naozaj Dobrý anjel.

irena.toledo ( 20. března 2019 21:46 )

Lidka připravil mnoho věřících důchodců na Slovensku o peníze příspěvky pro Dobrého anjela.

nanometr ( 20. března 2019 19:10 )

Zlatý Zeman. Toho zajímá jen jeho gumový člun a knihy v knihovně.

Jaromir-Kebrt ( 20. března 2019 19:04 )

Fico vypadá jako psychopat

roka ( 20. března 2019 18:31 )

Mafián seš tady akorát ty šulíne

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa