Čaputová slovenskou prezidentkou? Zaujala bojem proti skládkám i amnestiím Mečiara

Autor: ČTK - 
17. března 2019
00:45

Loni v létě znal Zuzanu Čaputovou (45) na Slovensku jen úzký okruh lidí a ještě pár měsíců před nadcházejícími prezidentskými volbami jí dával šance jen málokdo. V sobotních volbách se tato právnička a občanská aktivistka dostala s přehledem do finálního hlasování, když na svoji stranu získala zhruba 40 procent voličů. 

Podpora Čaputové, místopředsedkyně nové neparlamentní strany Progresivní Slovensko, v posledních průzkumech vzrostla ze 14 až na více než 50 procent, což byl i důvod, proč se v její prospěch vzdal kandidatury Robert Mistrík.

Před volbami vedla Čaputová nekonfrontační kampaň. „Celý svůj život jsem se věnovala pomoci slabším. Vždy šlo o nerovný boj. Na Slovensko je třeba vrátit víru ve spravedlnost,“ tvrdila například. Kampaň si odpracovala sama s pomocí dobrovolníků.

Toxická skládka

Dlouholetá kauza skládky v Pezinku, proti které Čaputová bojovala, ji postavila proti mocným lidem vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a proti podnikatelům, jako je například Marián Kočner. „Byl to těžký příběh, který trval 14 let, prošli jsme si všeličím, obavami, strachem, ale nakonec jsme zvítězili,“ uvedla pro tisk.

Proti haldě odpadu v Pezinku protestovali lidé nejen na místě, ale také před slovenským Úřadem vlády, kauzou se později zabývaly nejvyšší soudní instance na Slovensku i v Evropské unii. Podle Čaputové tento případ přinesl zpřesnění pravidel v celé EU. Právnička se svým týmem ve sporu nakonec zvítězila, za což později získala takzvanou Goldmanovu cenu, někdy nazývanou Nobelova cena v oblasti ochrany životního prostředí.

Čaputová rovněž léta spolupracovala s neziskovou organizací Via Iuris, usilující o zrušení amnestií z období vlády premiéra Vladimíra Mečiara z 90. let, které mimo jiné omilostnily lidi stíhané kvůli únosu syna slovenského prezidenta Michala Kováče. Společně s organizací přinesla Čaputová do parlamentu předloni petici s podpisy 76 000 Slováků žádající zrušení amnestií. Národní rada tak po dvou týdnech učinila.

Občanské sdružení Via Iuris podporovala i nadace Open Society Foundation amerického finančníka maďarského původu George Sorose a americké velvyslanectví na Slovensku. Toho nyní využívají odpůrci Čaputové a označují ji za osobu „placenou zvenčí“, která podporuje migraci a propaguje liberální cíle na úkor tradičních hodnot.

Milost Kiskovi?

Soupeř Čaputové Maroš Šefčovič, která se s ní utká ve 2. kole, ji také kritizuje za její výroky ohledně případného udělení milosti současnému prezidentovi Andreji Kiskovi, pokud by byl prezident po skončení v úřadu kvůli daňové kauze své rodinné firmy odsouzen.

Kiska Čaputovou podporuje v kampani, Čaputová na otázku k případnému udělení milosti uvedla: „Žádný politik by nebyl nikdy zvýhodněný tím, že je v politice nebo byl v politice při udělování milostí. Při každé žádosti o milost bych postupovala stejně jako při každém jiném občanovi, tedy musely by tam být důvody k tomu, aby se vůbec o udělení milosti dalo uvažovat."

Čaputová dále mimo jiné souhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry a s migračním paktem. Coby rozvedená matka dvou dcer nedávno na sociálních sítích zveřejnila fotografii svého přítele, fotografa a hudebníka Petra Konečného, o němž prohlásila, že je jí během předvolební kampaně velkou oporou.

Rodným příjmením Strapáková se narodila 21. června 1973 v Bratislavě, po studiích práv na místní Komenského univerzitě působila v neziskovém sektoru, věnovala se veřejné správě a problematice týraných a zneužívaných dětí.

V rámci advokacie se Čaputová zabývá problematikou životního prostředí. Je členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW a má vlastní advokátní kancelář. V prosinci 2017 oznámila vstup do vznikající politické strany Progresivní Slovensko, v lednu 2018 ji zvolili místopředsedkyní.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 18. března 2019 10:55 )

Imrich uz prece umrel!! Dezo Kanci na Hrad!!

tomik007 ( 17. března 2019 00:55 )

A co takhle dajakeho CEHUNA ???

edazkoloreda eda ( 14. března 2019 20:08 )

takové Drahoš v sukni

anonym01 ( 14. března 2019 19:53 )

A ŽE TECH NACKU MA SLOVENSKO TAKY DOST. ANO, NEUDELEJTE CHYBU JAKO MY CESI . MAME KOMOUSE ZEMANA A KLAUSE JSME MALI TIEZ! PAN KISKA JE TEN NEJLEPSI A CESI KISKU SLOVAKUM ZAVIDI. VOLTE ČAPUTOVOU!

anonym01 ( 14. března 2019 19:50 )

POLITICKOU SSPODINU JSME SI V CECHACH NAVOLILI. PODPOROVANA VLADA FAŠISTICKOU SPD A KOMUNISTAMA, KLAUSEM MLADSIM I STARSIM. KDO JE KLAUS ? Štefan Miština (5. srpna 1904[1], Bánovce[2] – 1959[3]) byl slovenský právník, pracující v období klerofašistického Slovenského štátu pro centrální úřad tajné policie[4], Ústřednu státní bezpečnosti (ÚŠt.[5] V tomto státním úřadu zastával v době 2. světové války vysokou pozici vedoucího cenzorního oddělení. V úřadu se zabýval soupisem konfiskovaného majetku perzekvovaných slovenských Židů.[6] Celkem Miština zajistil na účtech židovských organizací 186 336 slovenských korun a 104 424 na hotovosti.[3] Jako úředník ÚŠtB se tak podílel na perzekuci slovenských Židů, z nichž byly desítky tisíc deportovány do koncentračních táborů.[4] V červnu 1945 se Miština i s rodinou odstěhoval do Prahy, kde získal místo na ministerstvu. v únoru 1948 vstoupil do Komunistické strany Slovenska. V květnu 1950 působil v Košicích jako kriminalista.[5] Byl otcem bývalé české první dámy Livie Klausové, tchánem bývalého českého prezidenta Václava Klause a dědem českého politika a poslance ODS Václava Klause mladšího.[7]

Zobrazit celou diskusi
Další videa