Děti vězněné „uzbecké princezny“ prosí o pomoc: Maminka potřebuje operaci
Iman Karimovová (20) popsala zatčení své matky Gulnary (46), která byla minulý týden odvlečena z bytu. Právě tady si dcera bývalého uzbeckého diktátora Islama Karimova odpykávala svůj pětiletý trest. Podle soudu porušovala podmínky domácího vězení a zbytek trestu stráví ve vězení. Děti Karimovové nově v tisku přinesly překvapivé svědectví toho, jak „uzbecká princezna“ považovaná za nástupkyni svého otce skončila jako nejvíc nenáviděná žena v zemi. Všiml si toho deník Guardian.
Gulnara Karimovová byla jednou z nejbohatších žen, byla uzbeckou diplomatkou, podnikatelkou, módní návrhářkou i popovou zpěvačkou. Řada lidí předpokládala, že jednou vystřídá svého otce v čele vlády. Byly to ale právě neshody s Karimovem, které v roce 2014 vedly k jejímu zatčení. Uzbecké úřady dlouho tajily, kam Karimovová zmizela, až v roce 2017 přiznaly, že byla v létě 2015 odsouzena za zpronevěru a vydírání.
Celý případ obklopují domněnky a spekulace, světlo by do něj měla vnést výpověď Iman Karimovové, která posledních pár let strávila v domácím vězení se svou matkou. Dvacetiletá dívka se rozhodla o své zkušenosti promluvit s reportéry Guardianu. Připojil se k ní i její bratr Islam mladší (26).
Jejich svědectví rovněž vzbuzuje mnohé otázky ohledně vlády současného prezidenta Šavkata Mirzijojeva, který sám sebe prezentuje jako reformátora.
Dceru diktátora zadrželi v županu a papučích
Iman reportérům poskytla video z minulého týdne, je na něm patrné, jak policisté vyvlekli její matku z bytu v Taškentu. Na záběrech je vidět, jak Karimovovou oblečenou pouze v županu a papučích vedou pryč. Žena ani v nejmenším nepřipomíná krásku, kterou obdivoval celý svět.
Americké, švýcarské a švédské úřady Karimovovou vyšetřují kvůli korupci a úplatkářství. Američané minulý týden oznámili, že měla přijmout úplatek ve výši přesahující 19 miliard korun za zprostředkování uzbecké licence pro mezinárodní telekomunikační firmy.
Karimov stál v čele Uzbekistánu 25 let, od nezávislosti v roce 1991 až do své smrti roku 2016. Je považován za jednoho z nejbrutálnějších diktátorů, v zemi docházelo k masakrům demonstrantů, mučení politických oponentů a k zotročování dětí. Miliony lidí žily v chudobě a za prací odcházely do Ruska, Karimov a jeho rodina ale žili v luxusu. Čekalo se, že po Karimovovi převezme moc jeho dcera.
Iman skončila s matkou v domácím vězení
Vše se změnilo v roce 2014, jindy aktivní Karimovová se zcela vytratila z veřejného života. Iman tehdy bylo 15 let, doma se učila na zkoušky. Navštěvovala prestižní britskou soukromou školu. Dívka popsala, jak k domu náhle přijela černá auta. Z helikoptéry se na balkon spustili maskovaní vojáci. Iman vzpomínala na to, jak její přátelé byli vyvedeni ven s pytli na hlavách, zatímco ona s matkou zůstaly vevnitř.
Vojáci jim zabavili veškerou elektroniku a dokumenty i její domácí úkoly. „Krátce na to se domů vrátili naši bodyguardi, tentokrát měli jiné instrukce než obvykle. Teď z nich byli naši bachaři, ne ochránci. Mamka se snažila kontaktovat dědu, ale nedovolili jí to, už jsme ho nikdy neviděly,“ svěřila se Iman.
Sebevražda služebné
Přes rok a půl byla společně s matkou uvězněná v jejich domě, společnost jim dělaly dvě služebné. Jedna z nich, Valentina, si neustále stěžovala, že nemůže navštívit svoje děti. Její rodina navíc od vlády dostávala výhrůžky. Iman uvedla, že jednoho dne Valentinu odnesli na nosítkách, teprve později se dozvěděla, že žena spáchala sebevraždu.
Soud v kuchyni a nervózní obhájkyně
Iman mluvila i o soudu s matkou. Zmínila přitom, že proces proběhl v místě, kde byly držené. V srpnu 2015 přijela kolona aut, vystoupil soudce, prokurátor a právnička, kterou Karimovové přidělila vláda. „Byla tak nervózní, až se třásla,“ komentovala chování ženy. „Přelíčení trvalo několik hodin, odehrávalo se v kuchyni,“ doplnila Iman.
Když byl vynesen rozsudek, vojáci odvezli Iman pryč. Převezli ji do vládního komplexu za Taškentem. Byla zcela izolovaná nejen od matky a zbytku rodiny, ale také od přátel i okolního světa. Připustila, že ji někdy zavezli za matkou. Jejich dům byl zvenku i zevnitř obehnán mřížemi, matku věznili v jednom pokoji, ze kterého nemohla odejít.
V září 2016 po smrti prezidenta Karimova byla absence Karimovové nejvíce patrná, zvláště při pohřbu, kdy vdovu a prezidentovu druhou dceru Lolu utěšoval ruský prezident Vladimir Putin. Iman byla následně propuštěna, ale nesměla po dva roky opustit zemi. Její přátelé byli předvedeni na policii a bylo jim zakázáno s ní komunikovat.
Děti Karimovové tlačí na vládu
Jakmile mohla vyjet z Uzbekistánu, chytila se příležitosti a vycestovala do Londýna, kde v současnosti žije a dodělává střední školu. Ráda by se dostala na univerzitu a studovala politiku. Společně s bratrem Islamem chtějí vyvinout nátlak na uzbeckou vládu a přinutit je, aby propustili jejich matku.
Islam sdělil novinářům, že jejich matka má zdravotní problémy, které vyžadují operaci. Podle něj jí však uzbecké úřady odepřely přístup k lékařské péči. Pochybuje o tom, že se to převozem do věznice změní. „Ano, moje matka se provinila a měla by stanout před soudem, ve Švýcarsku, Švédsku, Spojených státech, ale to, co se jí děje teď, je totální destrukce její osoby,“ prohlásil Islam.
Nenáviděné ženě pomáhají aktivisté
Děti Karimovové našly překvapivého spojence v lidskoprávních organizacích, které v minulosti Karimovovou a její roli v otcově režimu kritizovaly. „Gulnara Karimovová zůstává mezi Uzbeky nenáviděnou postavou, zvláště kvůli její zkorumpovanosti a netečnosti vůči bídě svých lidí, ale i ona si zaslouží spravedlivý soud,“ oznámil Steve Swerdlow z organizace Human Rights Watch.
Uzbecké úřady by podle Swerdlowa měly Karimovové zajistit transparentní přelíčení a poskytnout jí přístup k právníkům.
Soud s Karimovovou by mohl potopit elitu
Syn Karimovové poznamenal, že to, jak současná vláda zachází s jeho matkou, svědčí o tom, že veškeré reformy jsou „jen kosmetické úpravy“, které mají zakrýt, že Mirzijojev vládne stejně tvrdou rukou jako jeho dědeček.
Islam se rovněž domnívá, že vláda nechce svolit k řádnému soudu, protože by mohlo vyjít najevo, že řada současné vládnoucí elity je zapletena do matčina korupčního skandálu.
Já spíš , co je s naši Terezkou v Pskistanu ?