Krásná Slovenka Danica zemřela v Keni při pádu letadla. Mířila pomáhat chudým dětem

Autor: Nikola Forejtová - 
10. 3. 2019
21:23

V neděli otřásla světem tragická letecká havárie, která si vyžádala životy 157 obětí. Na palubě zříceného boeingu v Etiopii seděli lidé z 35 zemí, včetně čtyř občanů Slovenské republiky. Jednou z nich byla i krásná humanitární pracovnice Danica Olexová (†42), která se letěla zúčastnit charitativní akce pro děti. Kolegové z agentury Dobrá novina se s ženou rozloučili na facebooku. „Prosíme o modlitby,“ uvedli v krátkém kondolenčním příspěvku. Smutek vyjádřil i ředitel společnosti Marián Čaučík. „Měla velké srdce a velký smysl pro spravedlnost,“ uvedl pro slovenský deník Pravda.

Nedělní ráno se stalo osudným pro 149 cestujících a 8 členů posádky letadla Boeing 737 Max – 8, které se zřítilo šest minut po startu z letiště Addis Abeba. Všichni lidé na palubě zahynuli, a to včetně tří členů rodiny slovenského poslance Antona Hrnky. Čtvrtou slovenskou cestující byla humanitární pracovnice Danice Olexová z Bratislavy, která vystudovala učitelství a pomáhala v neziskovém sektoru.

„S bolestí jsme se dnes dozvěděli, že na palubě havarovaného letadla byla také naše kolegyně, rozvojová pracovnice Danica. Prosíme o modlitby,“ objevilo se na sociálních sítích v podvečerních nedělních hodinách.

Pod příspěvkem se strhla vlna kondolencí a smutku. „Neznala jsem krásnější, upřímnější a optimističtější duši. Děkuji za každou chvíli, kterou jsem s ní strávila,“ píše jedna z uživatelek. „Cítím velké prázdno, stále čekám, že mi zavolá a řekne, ať nepanikařím,“ píší jiní.

Krásná Danica byla podle kondolencí upřímnou a laskavou ženou - poslední dobročinnost se jí stala osudnouKrásná Danica byla podle kondolencí upřímnou a laskavou ženou - poslední dobročinnost se jí stala osudnou | Reprofoto Facebook

Roznášela víru i naději dětem

Dobrá novina, kde krásná Danica pracovala, je hnutí křesťanů spojené se sbírkami pro rozvojové projekty v Africe. Danica byla jednou z pracovnic, která se snažila africkým dětem dopřát kvalitní vzdělání a naději v lepší zítřky. Dobrosrdečná žena cestovala do hlavního města Keni Nairobi.

„Byla zodpovědná za projekt v Keni. Během její dlouhé pracovní cesty měla zkontrolovat a monitorovat projekty, také měla navštívit nové možné partnery. Její cesta měla dále pokračovat do Tanzánie,“ uvedl pro slovenský deník Pravda ředitel neziskové organizace Marián Čaučík. Dodává také, že v Addis Abebě měla pouze mezipřistání.

Ředitel rovněž vyjádřil obrovský smutek nad ztrátou tak mladého a energického života. „Afriku měla opravdu ráda. Měla pro ní velké srdce. Budu si ji pamatovat jako dynamickou osobu, která měla velký cit a smysl pro spravedlnost pro osoby na okraji společnosti,“ uvedl Čaučík.

Nestalo se to poprvé

Letadlo smrti se zřítilo teprve šest minut po startu v 8:38 ráno z etiopského letištěPodle posledních informací v něm zemřeli pasažéři z 35 zemí. Nejvíce obětí - 32 - má Keňa, 18 Kanada. Češi podle dosavadních údajů na palubě nebyli.

Státní Etiopské aerolinky se označují za největší leteckou společnost v Africe. Zřídili už informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé linky byly hned ráno zrušené. Etiopské aerolinky mají celkem 100 letadel a jen za loňský rok přepravily přes 10 milionů pasažérů. Poslední velkou nehodu mají aerolinky na triku z roku 2010. Při havárii krátce po startu v Bejrútu se zabilo 90 lidí.

Právě tento typ letadla také spadl loni v říjnu  do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což „může vést k nárazu do terénu“. Za pravděpodobnou příčinu nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory. Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 12. března 2019 19:00 )

offline

hnusnejsvet33 ( 11. března 2019 11:58 )

Užívání nesmyslného přívlastku "krásná" v souvislosti se smrtí humanitární pracovnice je víc než přiblblé, mělo by to smyslu, kdyby šlo o volbu královny krásy. Takto se dá z tohoto logicky vyvodit, že v případě, že by krásná nebyla, bude titulek "ošklivá slovenka ....."atd. Nelogika a nvzdělanost Blesku už silně dráždí...

offline ( 11. března 2019 11:19 )

Paní se mohla realizovat na Slovensku, tam mají také dost chudých dětí i barva pleti jí mohla vyhovovat, to nemusela za cizí peníze létat do Afriky a ještě tak vypouštět tuny CO2.

jentakjen ( 11. března 2019 08:02 )

Přesně, bejku!

aIIahakbar ( 11. března 2019 07:41 )

Bleskáči nemají ponětí o kráse.

Zobrazit celou diskusi
Další videa