Gangy závislých papoušků kradou farmářům makovice, „sjíždí se“ z nich opiem

Autor: ČTK, nkov - 
9. března 2019
08:30

Papoušci závislí na opiu ničí velké množství úrody indických farmářů, kteří mají licenci na pěstování makovic. Z nich extrahují šťávu a dodávají ji farmaceutickým společnostem pro výrobu léků. Nálety posedlých ptáků však spolu s letošním nepravidelným přísunem srážek způsobují pěstitelům rozsáhlé škody.

Zemědělci z oblasti Madhya Pradesh jsou z ničitelů jejich úrody zoufalí, vyzkoušeli již údajně různé způsoby, jak papoušky odehnat, včetně používání hlasitých reproduktorů.

Jeden z farmářů řekl pro NDTV, že aby ptáky vyděsil, zkusil dokonce využít zápalné petardy, ani ty však neměly žádný účinek. „Nikoho naše problémy nezajímají. Kdo nám nahradí ztráty?“ ptá se nejistě.

Jedna makovice je schopná vyprodukovat 20 až 25 gramů opia, velké skupiny ptáků se však plody krmí i 40krát denně a někdy při svých krádežích odnesou i celé makovice.

Podle doktora Chundawata, specialisty na opium z Horticulture College v indickém Mandsauru, dává ptákům velký příval energie, podobný tomu, který lidé zažívají po kávě nebo čaji. Tento efekt způsobuje, že ptáci se na plodině stanou rychle závislými.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud