Rarita, nebo problém? Černý či zelený sníh je toxický, vědci jsou zděšení

Autor: ČTK - 
6. března 2019
09:25

Nikdy nejez žlutý sníh, byla vždy dobrá rada. Teď bychom k tomu mohli přidat varování proti zelenému, růžovému, oranžovému a černému sněhu. Úměrně tomu, jak se nové důkazy o tom, jak se nám daří zaneřádit planetu, zapisují do jednoho z nejčistších prostředí na planetě - rychle se zmenšujících sněhových čepiček.

Pozornost upoutala série incidentů v Rusku. Obyvatelé sibiřských měst s nechutí sledovali, jak se sníh kolem nich mění na zelený a černý, a toxické emise přinutily některé z nich nosit masku. Za emise jsou zodpovědné místní továrny - zelený sníh je například dílem továrny na chrom - a jak protesty nabírají na intenzitě, dostala se vláda prezidenta Vladimira Putina pod tlak.

Znečištění sněhu není nové. Ochránci životního prostředí varují už celé roky před nebezpečím tmavého sněhu v podobě černých, hnědých a šedých pruhů na ledu, kvůli jejich dopadu na klimatické změny. Jsou jasně viditelné ze vzduchu nad arktickými oblastmi.

Tmavý sníh je znečištěný černým uhlíkem, tedy sazemi - nespálenými částicemi fosilních paliv v uhelných elektrárnách, továrnách a dalších zdrojích. Do polárních ledových čepiček je přenáší vítr.

Když saze spadnou na bílý sníh, je to nejen estetická katastrofa. Bílý sníh a led, které odrážejí světlo, zvyšují zemské albedo, tedy schopnost povrchu odrážet sluneční světlo a teplo zpět do vesmíru. Tmavý sníh ale naopak teplo absorbuje, a zrychluje tak oteplování Země. Eliminace sazí by mohla zpomalit klimatické změny a pomoci snížit teploty až o půl stupně Celsia.

Sníh je někdy zabarvený i přírodními jevy. Řasa Chlamydomonas nivalis může způsobit, že vypadá jako růžový nebo červený, což je efekt zdokumentovaný vědecky už od 19. století. Oranžový sníh, který se v loňském roce šířil východní Evropou, mohly způsobit částečky prachu a písku ze Sahary. Ovšem v případě oranžového sněhu, který o desetiletí dříve padal na Sibiři, tento jev s největší pravděpodobností způsobilo znečištění.

A pokud jde o konzumaci sněhu, nezkoušejte ani ten bílý. Vědci v Kanadě v roce 2017 zjistili, že tající městský sníh obsahuje celou směsku toxických chemikálií, převážně z výfukových plynů aut, které byly ve sněhu uvězněny ze znečištěného vzduchu.

Sníh ve své kráse vždy upoutával naši představivost, byl symbolem čistoty a průhlednosti, odkazem na mytický stav nevinnosti. Jak se sníh kolem nás zbarvuje černě, šedě, hnědě, zeleně a všemi ostatními barvami, těžko bychom hledali silnější symbol našeho globálního problému se znečištěním, které se vymyká naší kontrole.

a-z- ( 6. března 2019 14:12 )

Buď v klidu, mr.d.ku můžeš hltat.

fikusek11 ( 6. března 2019 14:11 )

Rusáci to vyřešej.....Zakážou sněžení.

vaber ( 6. března 2019 10:00 )

když jsem byl malý kluk a otočil jsem kámen v řece na kameni se to hemžilo životem, dnes je na kameni jakýsi sliz a vše bez života, na loukách kvetly luční květiny a dnes tam roste jen jakási podivná ostřice, z polí po dešti ,pokud vůbec prší, teče bílé mléko místo čisté vody, to se vyplavují chemická hnojiva hnojiva z půdy, stromy hromadně usychají,ryby se v řekách už nemohou rozmnožovat, mladý potěr nepřežije i díky chemii z domácností a tak bych nohl pokračovat a vědci to nevidí a jsou zděšeni? stačí si jen troch všímat přírody a nemusím být vědec abych to viděl

milofr ( 6. března 2019 09:44 )

Takže vše co není bílé je toxické?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud