Dovolenkový ráj dusí smogová poklice. Místní nasadili roušky, děti mají prázdniny

Autor: ČTK, FiM - 
30. ledna 2019
13:58

Více než 400 škol v thajské metropoli Bangkoku zůstane do konce týdne uzavřeno kvůli silnému znečištění ovzduší, které podle úřadů způsobuje stávající bezvětří a rušná doprava. Úřady rovněž vyzvaly občany, aby při oslavách lunárního Nového roku příští týden omezili užívání zábavní pyrotechniky a vonných tyčinek. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča vyzval guvernéra Bangkoku, aby od dnešního poledne nařídil uzavření 437 škol v hlavním městě kvůli smogu, který se má podle předpovědí držet nad oblastí až do pondělí.

„V sobotu a v neděli situaci znovu zhodnotíme a rozhodneme, zda nebude nutné zrušit vyučování i v příštím týdnu,“ prohlásil vládní mluvčí.

Ministerstvo zdravotnictví apelovalo na občany, aby se zdrželi venkovních aktivit a ke sportování využívali krytá zařízení. V ulicích Bangkoku byla dnes vidět řada chodců s ochrannými maskami na obličeji.

Hladina znečištění vzduchu vzrostla i na dalších místech Thajska. Smogový oblak se objevil mimo jiné nad historickým městem Čchíengmaj, které se nachází v hornaté severní části země. Situace by se přitom mohla ještě zhoršit, protože koncem února začnou farmáři spalovat zemědělský odpad a suché počasí podpoří hromadění prachových částic ve vzduchu, napsala agentura AP.

Snahy snížit znečištění ovzduší v Bangkoku kropením ulic a rozprašováním vody ve vzduchu byly kritizovány jako neefektivní. Guvernér Bangkoku uvedl, že pokud znečištění překročí nebezpečnou míru tři po sobě následující dny, zváží zavedení dalších opatření. Mezi ně by mohlo patřit omezení stavební činnosti či uzavírky některých ulic.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud