Poslanec skončil s rozmlácenou hlavou. Kamery ale zpochybnily popis útoku

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
10. ledna 2019
10:45

Německá policie má k dispozici videozáznamy pondělního útoku na poslance a šéfa regionální odbočky Alternativy pro Německo (AfD) v Brémách Franka Magnitze (66). Ani jednoho z trojice podezřelých se jí ale zatím identifikovat nepodařilo. Politik byl na vlastní žádost propuštěn z nemocnice. Záběry z kamer se rozcházejí s výpovědí Magnitze a jeho stranických kolegů.

Na záznamech je podle policejní tiskové zprávy vidět, jak se k Magnitzovi zezadu přiblížily dvě osoby, za nimiž s odstupem běžela ještě třetí. Jeden z podezřelých srazil poslance k zemi, a přivodil mu tak silně krvácivé zranění hlavy. Trojice pak utekla.

Tři útočníci napadli a vážně zranili poslance AfD.Tři útočníci napadli a vážně zranili poslance AfD. | Reuters, Blesk - Veronika Zabilanská

Rozpor mezi výpovědí a videozáznamy

Zatímco zástupci protiimigrační AfD hovoří o pokusu o vraždu, policie čin vyšetřuje jako těžké ublížení na zdraví. Na základě výpovědi Magnitze původně vycházela z toho, že ho útočníci napadli nějakým předmětem. Ten ale na záznamech není patrný. Ukázalo se také, že do politika nikdo nekopal v momentě, kdy už ležel na zemi, jak v úterý tvrdili jeho straničtí kolegové. Vážné poranění hlavy utrpěl kvůli pádu na zem.

O útoku informoval předseda AfD Jörg Meuthen na Twitteru. Neopomněl ovšem poděkovat dvěma instalatérům, kteří útočníky vyrušili a Magnitzovi pomohli, zavolali záchranku a policii. Členové AfD uvedli, že muži jejich kolegovi zachránili život.

Útok, který měl podle policie zřejmě politické pozadí, v úterý odsoudili zástupci všech německých parlamentních stran, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU). Kritikou činu nešetří ani německá média. „Takové napadení poslance je černým dnem pro demokracii,“ míní deník Die Welt. „Je to odporné, je to nebezpečný signál. Každý člověk v této zemi má právo zastávat svůj názor - i pravicově populistický,“ konstatuje zase list Rhein-Zeitung.

Některá média upozorňují na zhrubnutí politické debaty v Německu v posledních letech. Například Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenává, že k tomu výrazně přispívá i AfD, u níž to podle deníku patří k „obchodnímu modelu“.

Magnitz: Byl to atentát, nebo přepadení

Politik během úterka svolil k několika rozhovorům. Z nemočního lůžka vzkázal, že „to nechce dramatizovat“ a že věří, že byl útok „politicky motivovaným atentátem“. Deníku Bild sdělil, že i když je to vysoce nepravděpodobné, nevylučuje, že se mohl stát obětí nezdařeného loupežného přepadení.

Ze samotného útoku si Magnitz podle vlastních slov moc nepamatuje. Jako poslední moment si vybavuje chvíli, kdy prošel kolem údržbářské dodávky a „pak jen černo“. Když nabyl vědomí, ptali se ho, jestli má mobil a peněženku.

Politik se domnívá, že útočníci se zřejmě účastnili demonstrace na památku migranta, který byl před 14 lety zabit ve vazbě brémské policie. Deníku Morgenpost řekl, že je možné, že ho poznali a pak pronásledovali a napadli. Mluvčí organizátorů protestu v reakci na Magnitzovy spekulace politika obvinila ze záměrné diskreditace.

flesch2z ( 10. ledna 2019 20:57 )

Svědek vypovídal, že byla tyč a kopali. Kamerové záznamy policie se stříhala, protže se podle nich dali útočníci identifikovat. Vždyť to byl politicky motivovaný útok a útočníci byli ze stejného vrhu, jako ti naši. Antifa - Piráti.

Taurus70 ( 10. ledna 2019 19:36 )

No zatim to vypada ze ve skutecnosti zadny zaznam neexistuje a dejme tomu par dni a prijde se na to ze postizeny mladiky napadl a oni se pouze branili🤔🤔😲😲😲

mandat ( 10. ledna 2019 13:38 )

Nemecka media pod tlakem Merkel se snazi vse manipulovat a nakonec vcera vylezli s tim, ze slo asi jen o loupezne prepadeni.Svedci tvrdi, ze muzi kriceli na obet fasisto a mlatili ho tycema,slo jim jen ho dostat na zem a mlatit a mlatit.Nic mu neukradli.Kdyby politika v bezvedomi nezachranili monteri,kteri si utoku vsimli,tak politik jiz nezije. A ted se vse snazi media kroutit jen,aby nevylezla pravda na povrh,protoze v Nemecku od r. 2012 jiz je vse manipulovane a pravda se nesmi rikat,natoz kritika.

tarzanzroduopic ( 10. ledna 2019 12:43 )

Plně s vámi souhlasím... I děti se změnili, ničeho si neváží a nemají city a empatii,nic neumějí... Strašné co z nich vyrostlo a za pár let povedou svět dál právě oni! A všimněte si jedné zvláštní věci: Když se mě jako malého ptali, jak si představuji svět za 100 let, tak jsem měl vizi, pozitivní vizi: Autá na vodu, kolonie na Marsu, hotely na měsíci, čistou energii, dlouhý život, převratnou medicínu. Dnes se zeptejte mladého,jak si představuje svět za 50 let a řekne vám, že už nebude existovat, že bude válka a že se zničíme. Dnes mají lidi negativní vizi budoucnosti a to je hodně, hodně špatně celé...

tarzanzroduopic ( 10. ledna 2019 12:33 )

Někde dokonce psali,že do něj jenom útočník sotil... Jasně a monokl si udělal pod okem sám a i hlavu už měl rozbitou, že... Kamerové záznamy se upraví a všechno se nakonec protočí, že je lhář a celé si to vymyslel. Svědci se taky postraší a nebo podplatí. Tak takhle přátelé to chodí v tom moderním Německu, co určuje pravidla a diktuje celé Evropské unii. Ten co bije na poplach a má rád svou zemi, tak je nácek a hajzl a zas-raní levičáci si klidně a beztrestně za bílého dne téměř umlátí k smrti člověka za jeho střídmý názor! Kdyby se to stalo Merkelové, tak už aktéři hnijí v base... Politici, novináři a levičáci jsou největší zlo pro každou krajinu. A jak začnou být lidé napadáni za svůj názor, svoboda slova a demokracie v dané krajině skončili. Hnusní Němci, tento národ měl být po 2. sv. válce zlikvidován a zapomenut, byla to chyba. Po té 3. se to bude muset udělat důkladně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud