Uvízl na letišti jako Tom Hanks. Osm měsíců spal na zemi, teď si Syřan užívá azyl v Kanadě

Autor: Darina Jíchová - 
8. ledna 2019
18:30

Syrský uprchlík Hassan Kontar (37) skončil stejně jako Tom Hanks ve filmu Stevena Spielberga Terminál (2004). Přes osm měsíců žil na malajsijském letišti v Kuala Lumpur, před Vánoci získal azyl v Kanadě. Z Kontara se stala mediální hvězda, tisíce lidí včetně novinářů chtějí slyšet jeho příběh, svou rodinu ale Syřan neviděl více než 10 let, uvedl deník Guardian.

Když v roce 2011 začala válka v Sýrii, Kontar pracoval v Dubaji. Byl si vědom toho, že pokud se vrátí domů, bude přinucen zapojit se do bojů, proto se rozhodl zůstat ve Spojených arabských emirátech. Když mu vypršela platnost pracovního víza a následně i pasu, deportovali ho do Malajsie a nechali ho na letišti. Pokoušel se dostat dál, ale mnohé země v čele s Malajsií mu odmítly povolit vstup.

Osm měsíců v tranzitním prostoru

Kontar tak uvízl v tranzitním prostoru letiště malajsijské metropole Kuala Lumpur. V zóně nebyly ani restaurace, ani obchody a on bez toho, aniž by skončil ve vazbě, nemohl odejít. Strávil tam přes osm měsíců, spal pod schodištěm, myl se na záchodech a jedl to, co mu darovali lidé a personál letiště. Nakonec se mu podařilo získat azyl v Kanadě. Vděčí prý snaze skupinky kanadských přátel, kteří ho podporovali. „Jsou to moji hrdinové, moji Avengeři,“ uvedl Kontar.

Kanadští "Avengeři", kteří Kontara dostali do Kanady.Kanadští "Avengeři", kteří Kontara dostali do Kanady. | reprofoto/twitter/kontar81

Syřan se pomalu zabydluje v kanadském městě Whistler a užívá si sníh i zájem médií. Svěřil se ale s tím, že se nemůže zbavit pocitu viny. Na rozdíl od něj tisíce dalších neměly takové štěstí a utéct ze Sýrie a získat azyl se jim nepovedlo. Svou rodinu a přátele neviděl 10 let, osud Sýrie sleduje jen skrze tisk.

Pro někoho je zrádce a zbabělec

„Pocit viny si s sebou vždycky ponesu. Dostávám mnoho nenávistných zpráv, někdy je to těžké. Nejhorší je kritika z arabského světa, z Malajsie a hlavně ze Sýrie. Pro některé jsem zradil svou zemi, pro další jsem zbabělec, který utekl před povinností,“ řekl Kontar novinářům Guardianu. Muž ale nesložil ruce do klína a bojuje za osudy migrantů, je zapojen do kampaně na pomoc lidí, kteří jsou v detenčním centru na ostrově Manus u australských břehů.

Vánoce už Kontar slavil v Kanadě.Vánoce už Kontar slavil v Kanadě. | reprofoto/twitter/kontar81

„Můj dosah je samozřejmě omezený, snažím se zůstat pozitivní, pro sebe, pro svou rodinu a uprchlíky,“ popsal situaci. V současnosti žije s Laurie Cooperovou, Kanaďankou, která mu pomohla získat azyl.

Žije jako místní celebrita

Společně s Cooperovou, její rodinou a domácími mazlíčky žije v dřevěném srubu na okraji lesa. „Je tu skvěle, čerstvý vzduch a sníh,“ prohlásil Kontar. „Lidé ho přijali mezi sebe, je něco jako naše celebrita,“ dodala Cooperová. „Cítím se jako doma,“ řekl Syřan s úsměvem. „Světové organizace jako OSN při migrační krizi selhaly, nejde jen o Sýrii,“ domnívá se Kontar. Podle něj jsou to lidé jako Cooperová, kteří můžou uprchlíkům skutečně pomoct.

Pomoct může každý

Muž během svého pobytu v Kuala Lumpur absolvoval desítky rozhovorů s imigračními právníky, jen jeden z nich mu nabídl pomoc. „Nakonec to stačilo, vždycky stačí, když se najde alespoň jeden člověk, který chce skutečně pomoct. Každý může něco udělat, každý si o uprchlících čte, aniž by si uvědomil, že i on může pomoct. Prosím, zkuste to, zkuste pomoct,“ obrátil se Kontar skrze média na lidi.

Další videa
Články odjinud