Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Pentagon povede „talentovaný Patrik“. Trump udělá šéfem nynějšího náměstka

Aktualizováno -
23. prosince 2018
18:25
Autor: ČTK, kal - 
23. prosince 2018
18:10

S příchodem nového roku bude Pentagon jako úřadující šéf řídit dosavadní náměstek ministra obrany Patrick Shanahan (64). Na Twitteru to v neděli oznámil prezident Donald Trump (72). Shanahan nahradí odcházejícího ministra Jamese Mattise (68), který post opouští kvůli sporům s prezidentem ohledně odchodu amerických vojáků ze Sýrie.

Trump označil Shanahana za „velmi talentovaného“ člověka. „Za Patrickem je dlouhý seznam úspěchů“ z působení na ministerstvu a ve firmě Boeing, napsal prezident.

Mattis ve čtvrtek při oznámení svého odchodu řekl, že ve funkci zůstane do konce února, aby zajistil hladké předání úřadu.

Odchod ze Sýrie? Pro Mattise „poslední kapka“

Mattis v rezignačním dopisu mimo jiné upozornil na nutnost udržovat spojenectví a projevovat svým partnerům respekt. Oznámení prezidenta Trumpa, že stáhne americké vojáky ze Sýrie s odůvodněním, že tam byla organizace Islámský stát (ISIS) poražena, bylo podle médií pro ministra poslední kapkou.

Rozhodnutí Bílého domu je tvrdou ranou pro hlavní spojence USA proti ISIS v Sýrii - arabsko-kurdské milice. Náhlá rezignace šéfa Pentagonu zneklidnila také americké spojence v Evropě a v Asii. Rusko, které v Sýrii bojuje na straně režimu, naopak Trumpův krok uvítalo.

Trump na Twitteru oznámil, že o stažení amerických vojsk ze Sýrie telefonicky hovořil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozhovor, prý dlouhý a produktivní, se týkal „pomalého a koordinovaného stažení amerických vojáků z oblasti“.

Shanahan působil od roku 1986 ve společnosti Boeing ve vysokých manažerských funkcích, v roce 2016 se stal viceprezidentem společnosti. Do funkce náměstka ministra obrany ho Senát schválil loni v červenci.

auslak ( 23. prosince 2018 19:02 )

Ten to tam mění jak Baťa cvičky. Nepřejde ani měsíc a opět jeden vyhazov a výměna.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa