Tragédie v solném dole na Uralu: Devět mrtvých dělilo od záchrany 20 metrů

Tragédie v solném dole na Uralu má devět obětí
Aktualizováno -
23. prosince 2018
08:25
Autor: ČTK, nkov - 
22. prosince 2018
13:05

Ruští záchranáři dnes našli těla všech devíti pracovníků, kteří při sobotním požáru uvízli v šachtě solného dolu v uralském Solikamsku. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na krizový štáb, působící na místě neštěstí.

„Pro vyproštění devíti stavbařů z šachty se udělalo vše, co bylo možné. Šest pokusů (záchranářů) dostat se k nim překazily plameny,“ uvedl gubernátor Permského kraje Maxim Rešetnikov. Současně vyjádřil soustrast pozůstalým a přislíbil jim pomoc.

Ještě dříve vedoucí záchranářů Alexej Pestov novinářům řekl, že k místu v hloubce 365 metrů, kde uvízlo devět lidí se nelze dostat „kvůli deformacím v konstrukci šachty, pokračujícímu požáru a hustému dýmu“. Podle agentury Interfax se záchranářům v noci na neděli nepodařil ani šestý pokus proniknout k pohřešovaným, a tak se vrátili na povrch. Chybělo jim prý překonat posledních 20 metrů.

Záchranáři našli už jen mrtvá těla

Posléze záchranáři podnikli další sestupy do šachty, našli však již jen mrtvá těla. Z požáru podle správy dolu zbývají k uhašení už jen jednotlivá ohniska.

Šachtu zachvátil požár v sobotu. Ze 17 lidí, kteří v té době na místě pracovali, se osmi podařilo dostat na povrch. Z kritické situace vyvázli bez zranění. Ostatní sice byli podle agentury Interfax vybaveni osobními kyslíkovými přístroji, ale čas, kdy mohli pobývat v zamořeném prostoru, mezitím uplynul. Extrémní teploty v místě neštěstí navíc neklesaly.

Důl, který patří ruské společnosti Uralkalij, se nachází v Permském kraji asi 1500 kilometrů na severovýchod od Moskvy. Těží se v něm chlorid draselný, který se používá zejména k výrobě umělých hnojiv. V době propuknutí požáru se v šachtě prováděly betonářské práce, které zajišťovala externí firma.

Správa dolů uvedla, že požár nezpůsobil výbuch metanu, jak spekulovala ruská média. Oheň zachvátil stavební konstrukce usnadňující průchod svislými úseky šachty.

Video  Na dole ČMS ve Stonavě na Karvinsku vybouchl 20. prosince metan, 13 horníků zemřelo  - Karel Janeček, Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 22. prosince 2018 15:59 )

Dovedu si predstavit ten curbes co by se tu produkoval o prac.podminkach Ruskych horniku,,o bide v jake musi zit a primitivnich podminkach s kahanem kutat nebyt te nestastne prihody co se stala ve Stonave,..Jojo, budete si muset jeste pockat,, vsak vy si hul najdete!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud