Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Záhadná úmrtí děsí domorodce. Může za to dle nich kletba z vraku lodi

Autor: Mii - 
21. prosince 2018
08:43

Čím dál větší obavy panují mezi Inuity žijícími ve vzdálené osadě nedaleko Severního polárního kruhu. V jejich městě v posledních měsících z nevysvětlitelných důvodů zemřelo několik lidí a smrti neustále přibývají. Umírání začalo poté, co v oblasti propuklo pátrání po vracích britských lodí HMS Terror a HMS Erebus. Inuité se proto bojí, že potápěči svými aktivitami probudili starou kletbu, která se s loděmi pojí a kvůli které nyní lidé umírají. Informuje o tom server Telegraph.

HMS Terror a Erebus byly bombardovací lodě, které se v 19. století zúčastnily několika bitev v rámci britsko-americké války. Později byly přestavěny na polární výzkumné lodě a hledaly například severozápadní průjezd Johna Franklina. Osudnou se jim stala plavba v roce 1845, kdy zamrzly v ledu severního pobřeží Ostrova krále Viléma.

Posádku čítající přes 100 lidí potkal krutý osud, kdy všichni do posledního muže postupně umrzli k smrti. Jak se museli uchýlit ke kanibalismu a jaké šílenství je zachvátilo, zmapoval například seriál od režiséra Ridley Scotta z letošního roku nazvaný The Terror.

Ostrov krále Viléma v současnosti obývá pouze malá osada Inuitů, kteří jsou svědky všech potápěčských výzkumů ke vrakům lodí. Nejdříve snahám nevěnovali pozornosti. Postupně si ale začali všímat, že od té doby, co se o vraky lodí zajímají archeologové, v jejich obci ze záhadných důvodů umírají lidé. To se navíc děje vždy ve stejnou chvíli jako potápěčské průzkumy.

Na mrtvá těla nesahat

Nakonec místní Inuité dospěli k názoru, že archeologové probudili ve vracích lodí starou kletbu, za kterou pykají právě obyvatelé Ostrova krále Viléma, a proti výzkumu začali brojit. „Mají pocit, že vraky jsou prokleté a neměly být rušeny,“ popisovala názor místní komunity zástupkyně kanadských úřadů Tamara Tarasoff.

„Lidé jsou pověrčiví. Mají pocit, že existuje spojení mezi těmi úmrtími a výzkumem v oblastech vraků,“ dodal místní rezident Jacob Keanik. Sám podivné smrti zažil, jeho bratr a synovec zemřeli v moři krátce poté, co byly vraky objeveny. Kusy Erebusu potápěči našli v roce 2016 a Terroru v roce 2016.

Místní úřady proto musí intenzivně s inuitskou komunitou komunikovat a vysvětlovat každý krok, o který se potápěči pokoušejí. Musely také slíbit, že pokud budou ve vracích objevena těla, nikdo na ně nebude sahat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa