Vlaky v Německu zastavila stávka. Radka po kolapsu metra sedla v Berlíně na autobus

Autor: peb, ČTK - 
Aktualizováno -
10. 12. 2018
11:50
9. 12. 2018
20:28

Německé dráhy od pondělní deváté hodiny postupně obnovují provoz, který byl od brzkého rána výrazně omezen kvůli výstražné stávce zaměstnanců. Rušení spojů nebo velká zpoždění ale společnost Deutsche Bahn (DB) očekává po celý den. Uvedla to na Twitteru. Stávka německých železničářů dnes zastavila nebo zpozdila několik desítek dálkových a regionálních spojů v Česku. 

„Stávku (odbory) EVG od 9:00 ukončí. Vlaky budou brzy znovu jezdit,“ uvedla krátce před devátou ráno Deutsche Bahn na sociální síti. Odbory, které zastupují kolem 160 tisíc zaměstnanců, čtyřhodinovou výstražnou stávku zahájily v 5:00.

Německé dráhy se kvůli ní kolem 6:30 rozhodly úplně zastavit dálkovou dopravu na celém území spolkové republiky, což pocítily statisíce cestujících. Jednou z nich byla i česká turistka Radka Zítková, která se ráno chtěla vlakem vrátit z Berlína.

„Ráno jsem vyrážela na nádraží s asi 40minutovou rezervou, protože jsem předpokládala, že bude přeplněné metro kvůli zrušeným regionálním spojům, kterými hodně lidí do Berlína jezdí za prací,“ řekla. Brzy ale - tak jako mnoho dalších lidí - zjistila, že berlínské metro kvůli obrovskému náporu cestujících kolabuje.

„Lidé se nemohli vejít do některých přeplněných spojů, občas trochu tekly nervy, lidé volali do práce, že nestíhají,“ vylíčila situaci. Sama nakonec do Česka vyrazila autobusem, protože její vlakový spoj byl zrušen.

Vlaky z Prahy do Berlína končily v Děčíně

Od rána už bylo kvůli stávce odřeknuto několik vlaků v obou směrech na tratích Praha - Hamburk a Děčín - Kiel. Vlaky z Prahy do Berlína pak končily v Děčíně. Problémy mohou být také na lokálních tratích u Aše a Chebu. Komplikace se očekávají i odpoledne, kdy je podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského zřejmě nutné počítat s rušením dalších spojů. ČD vrátí případně zájemcům celou cenu jízdného. Pokud má cestující jízdenku vázanou na konkrétní vlak do Německa, může k cestě výjimečně využít jakýkoliv jiný spoj.

Celkově se stávka dotkla desítek spojů. „Přesnější statistiku, které vlaky byly nahrazeny na území ČR, které byly zcela nebo z části odřeknuty a které jely se zdržením, budeme mít až v příštích dnech,“ uvedl Šťáhlavský. 

I když už se ve spolkové republice vlaky postupně rozjíždějí, řada spojů se po 9:00 ještě do pohybu nedala. Své aktuální zkušenosti sdílejí lidé na sociálních sítích. Uživatel Joe Miller uvedl, že ve vlaku, který se ani nepohnul, sedí už 3,5 hodiny. Další uživatel Colin McShane zase napsal, že kvůli výpadku musel zaplatit 200 eur (5170 korun), aby se taxíkem dostal na letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.

Silnice ucpaly kilometrové kolony

Právě v řadě regionálních metropolí stávka také způsobila vážné problémy. Vedle Frankfurtu to bylo třeba v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově nebo Norimberku. Výrazně postižené bylo celé Bavorsko nebo nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Tam se problémy na železnici přelily i na silnice, protože řada lidí raději vyrazila autem. Ráno zde bylo hlášeno celkem 423 kilometrů ucpaných komunikací nebo pomalu popojíždějících kolon.

Odbory EVG železničáře k výstražné stávce vyzvaly poté, co se s DB nedohodly na zvýšení platů. EVG, která nevylučuje další výstražné stávky, požaduje 7,5procentní růst mezd a má také požadavky ohledně pracovní doby a práce o svátcích. Vedení DB nabízelo 5,1procentní nárůst ve dvou krocích a jednorázovou platbu ve výši 500 eur (12 917 korun).

Doporučujeme
prdlafka ( 10. prosince 2018 09:12 )

jenom trošku ta Merklová poleví, už je v NSR bordel

tarzanzroduopic ( 9. prosince 2018 21:14 )

Na přidávání pro pracující Němce není, pro to že se musí živit miliony nových, nepracujících Němců. Zvykejte si, co jste si zvolili, to máte... ;-)

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa